kss

Економија

Владата воведува работно време од 72 часа во текот на една недела како пред 137 години – жестока реакција на синдикатите

А1он
Владата воведува работно време како пред 137 години со кое овозможува работниците нечовечки да бидат експлоатирани во траење од 72 часа во текот на една
Економија

Првомајски протестен марш на КСС: Лошата состојба на работниците и понатаму непроменета

А1он
Пет години се кршат колективни договори и закони, пет години барањата за подобрување на состојбата на работникот во државата сè уште се непорменети, порачаа претставниците
Економија

Првомајски протести на синдикатите: „Работниците се државата“

А1он
Сојузот на синдкатите на Македонија (ССМ) на Денот на трудот – 1 Мај организира првомајски протест под мотото „Работниците се државата“. Протестот, што ќе почне
Економија

Ралповски: Да ги одземеме можностите за популизам со работничките права

А1он
Да ги одземеме можностите за популизам со работничките права, изјави претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС), Благоја Ралповски на прес-конференцијата одржана по
Економија

КСС со подршка за генералниот штрајк на СОНК и повик до родителите за солидарност кон просветните работници

А1он
КСС веќе подолго време укажува на лошата состојба на вработените во јавниот сектор и незадоволството од платите. Своето незадоволство гранските синдикати при КСС го искажаа
Македонија

Синдикатот на Клинички го поддржува предупрдувачкиот протест организиран од КСС

А1он
Синдикатот на Клинички центар, како грански синдикат за здравство при КСС дава целосна поддршка на предупредувачкиот протест на здружените грански синдикати при КСС, кој ќе
Економија

КСС со писмо до пратениците бара правична распределба на буџетските средства во делот на платите

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара од пратениците во текот на расправата за Предлог-буџетот да интервенираат со цел да се овозможи правична распределба на буџетските
Економија

Синдикат на Македонска пошта: Да се преиспита одлуката за оглас за 31 вработување во Пошта на РСМ

А1он
Синдикатот на Македонска пошта денеска преку соопштение го повика генералниот директор на Пошта на РСМ да ја преиспита одлука за распишување јавен оглас за вработување
Економија

КСС: Пратениците да ги отфрлат измените на Законот за работни односи

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) бара пратениците да не ги поддржат предложените измени на Законот за работни односи за недела неработен ден за
Економија

(ВИДЕО) КСС: Што поскоро да се одржи средбата со премиерот

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска, повикувајќи се на писмо од Светската конфедерација на синдикати и Европската конфедерација на синдикати, соопшти дека овие две меѓународни