kss

Економија

КСС: Ни се заканува социјална криза, економските мерки не се доволни

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) смета дека состојбата во стопанството е алармантна и дека актуелните економски мерки не се доволни и не се
Економија

МИОА ги отфрли како неточни тврдењата на КСС за јавната администрација

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) ги отфрли како неточни денешните тврдења на Конфедерацијата на слободни синдикати за јавната администрација. Во соопштението, МИОА наведува
Економија

КСС: Неприфатлив е односот на дел од државните органи во делот на социјалниот дијалог во време на пандемија

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС изразува загриженост за, како што велат, лошите економски и социјални состојби вкупно во државата и особено за
Економија

КСС: Државата да се откаже од режиски трошоци во знак на солидарност за работниците кои добија откази

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС донесе заклучок да упати неколку барања до Владата. Овие барања, како што наведуваат, произлегуваат од проблемите што
Македонија

Манчевски: Последното соопштение на КСС е класичен пример на лажни вести

А1он
Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска соопшти дека последното соопштение објавено од Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) е класичен пример на лажни
Економија

ККС против предлогот за намалување на платите во јавната администрација

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска реагираше на предлогот за намалување на платите во јавната администрација. За нив, овој предлог е неприфатлив. Предлагаат да се
Македонија

КСС: Работодавачите да ги почитуваат мерките за коронавирусот, работниците да пријавуваат непривилности

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) апелира работодавачите во целост да ја почитуваат препораката за ослободување од работа на еден од родителите, а работниците да пријават
Економија

МИОА контра КСС: Трансферот од јавен во приватен сектор ќе биде доброволен процес

А1он
Трансферот на вработени од јавниот во приватниот сектор ќе биде исклучиво доброволен процес, никој вработен нема да биде принуден на тоа, потенцира Министерството за информатичко
Економија

КСС: Трансферот од јавен во приватен сектор ќе се користи за уцени и заплашувања врз вработените

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на прес-конференција го повтори ставот дека е против трансферот на вработени од јавен во приватен сектор бидејќи според нив