КСС на протест побара покачување на платите и исплата на К-15 во јавниот сектор

Од:

Усогласување на платите во јавниот сектор согласно со покачувањето на минималната плата и исплата на К-15 во јавниот сектор, бара Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС). Своите барања синдикалците ги изнесоа попладнево на протестен марш во Скопје, кој почна пред Собранието и заврши пред Владата.

Претседателот на КСС, Благоја Ралповски посочи дека тие се и против секаков трансфер на вработени од јавниот во приватниот сектор.

– Бараме усогласување на платите во јавниот сектор со покачувањето на минималната плата кое во моментот е 25 проценти. Бараме и исплата на К-15 во јавниот сектор бидејќи сме дискриминирани, а не се согласуваме и со трансферот на вработените од јавниот во приватниот сектор, изјави Ралповски.

Тој посочи дека вчера биле повикани од службите во Владата, но иако барале, не оствариле средба со премиерот и министрите.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски рече дека се приклучуваат на протестот на КСС и на барањата за зголемување на платата за 25 проценти во образованието.

Неделковски нагласи дека ова е последен предупредувачки протест пред генерален штрајк во дејностите на СОНК и во сите дејности на КСС.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Марш за поддршка на Доналд Трамп во Токио

Жарко Настоски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Нова снимка покажува кој пукал во жената убиена во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Макрон: Тоа што се случи во Вашингтон дефинитивно не е американски

Жарко Настоски

Жената што загина во американскиот Конгрес била воена ветеранка

Жарко Настоски

Трамп уште во декември најави „див“ протест на 6 јануари

Жарко Настоски

Реакции по нередите во Вашингтон: Најтажниот ден за американската демократија

Жарко Настоски