prvi maj

Економија

МТСП: Компаниите да им платат дневница на работниците што ќе работат за 1 Мај

А1он
Министерството за труд и социјална политика ги потсетува сите компании дека се обрзани да им платата дневница на работиците што ќе работат на празник, однос
Економија

СОНК во првомајскиот проглас бара почитување на социјалниот дијалог и неотпуштање на работници

А1он
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) нема да се приклучи кон прославувањето на Меѓународниот ден на трудот, бидејќи, како што велат, состојбата на
Македонија

Филипче: Рано е за целосно укинување на полицискиот час

Кристијан Ландов
Полицискиот час останува и по првомајскиот викенд. Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека е рано да се зборува за целосно укинување на рестрикцијата за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Протест против извршителите: Ако Владата не ги реши, сами ќе се справиме

А1он
Стотици граѓани изгорени од извршителите денес на протест го искажаа револтот од законската пљачка што им е направена. Првомајската скара ја заменија со мирен марш
Регион

Први мај во регионот – малку протести, повеќе прошетки во природа

А1он
Меѓународниот празник на трудот во државите од регионот се одбележува различно, со помали и воглавно симболични протести на синдикалците и со излети во природа. Во
Македонија

Синдикатите пред Собранието: Нема демократија без социјална правда

А1он
Департизација на Собранието за вистинска промена на законите и демонтажа на системскиот правен хаос, побараа синдикатите на денешниот протест пред македонскиот Парламент. Како што нагласија
Економија

Царовска: Должност ни е да создаваме услови од трудот да може да се живее чесно и достоинствено

А1он
„Денот на трудот, 1-ви Mај е симбол на борбата за правата на работниците. Како политичари и работници, наша должност е тие права да ги штитиме
Македонија

Кирацовски за 1 мај: Со храброст ги донесовме промените, со одлучност чекориме кон напредокот на работничките права

А1он
Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на граѓаните на Република Македонија им го честита