sindikati

Македонија

Ковачевски: Платите во образованието се зголемени за 21%, дијалогот со синдикатите продолжува и решение ќе има

А1он
Покачувањето на минималната плата не би требало да биде причина за отпочнување на протести. Тоа е плата покачена на работниците доминантно во приватниот сектор кои
Македонија

Филипче: Соочени сме со огромен ризик да имаме нов силен бран, верувам синдикатите ќе сфатат колку се битни мерките

А1он
Мерките на Комисијата за заразни болести ќе ги предложиме до Владата. Сега ќе видиме што е тоа на што ќе ни укажат синдикатите, изјави вечерва
Економија

Синдикати и здруженија: Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата

А1он
Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4 проценти и бараат таа веднаш
Економија

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

А1он
Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле
Економија

Синдикатите и здруженијата незадоволни од третиот пакет мерки на Владата

А1он
Третиот пакет мерки наместо еднократни „дарови“, требаше да содржи покрупни, системски промени, во насока на градење на посолидарно општество, кое повеќе ќе се грижи за
Економија

Спасовски: Владата и синдикатите дефинираа предлози за спроведување на финансиската поддршка за платите

А1он
Владата и синдикалните организации дефинираа предлози кои се добра основа за решение за спроведување на финансиската поддршка за платите на работниците и за зачувување на
Македонија

Синдикатите бараат одговорност од Ангеловска: Не смее да се отпуштаат вработени од фирми кои користат државна помош

А1он
Десетина синдикати и здруженија на граѓани се спротивставуваат и ја осудуваат денешната најава на министерката за финансии, Нина Ангеловска, дека ќе им биде дозволено на
Македонија

Деновите од 4 до 30 април да бидат неработни, предлагаат КСС и МЗЗПР

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати и Македонското здружение за заштита при работа денеска испратиле предлог до Владата деновите од 4 до 30 април да бидат неработни.
Економија

Средба на претставници на МТСП со претставници на синдикатите

А1он
Претставници на Министерството за труд и социјална политика остварија средба со претставници на Конфедерација на синдикати на Македонија (КСОМ). На средбата претседателот на КСОМ Марјан