damjan mancevski

Македонија

Дамјан Манчевски објави дека се повлекува од политиката

А1он
Ексминистерот за информатичко општество и администрација и пратеник во Собранието, Дамјан Манчевски, на својата Фејсбук-страница попладнево објави дека се повлекува од политиката и дека професионално
Македонија

Манчевски до ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ве поразија, не сакаат веќе да слушаат за конфликти и поделби, три години програма не видоа од вас

А1он
„Овие избори беа предвреме одржани поради барањето на опозицијата, поради тоа што државата не доби зелено светло за почеток на преговори со ЕУ, а претседателот
Македонија

ВИДЕО: Охриѓани на едно место ќе можат да добијат информации и услуги од државните институции

А1он
Жителите на Охрид наскоро ќе имаат брз, лесен пристап до најразлични услуги од повеќе државни институции, преку Центарот за „Една точка за услуги“ што ќе
Македонија

Стаменковска бара оставка од Манчевски и Филипче

А1он
Дополнителната заменичка – министерка за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска-Стојковски преку својот Фејсбук профил денеска побара оставка од министерот за информатичко општество и администрација
Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Мицкоски мора да сноси кривична одговорност за прекршувањето на мерките

А1он
Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски смета дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, наместо да дава изјави за ситуацијата во земјата треба да сноси кривична одговорност
Македонија

Манчевски: Последното соопштение на КСС е класичен пример на лажни вести

А1он
Mинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска соопшти дека последното соопштение објавено од Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) е класичен пример на лажни
Македонија

Манчевски: Во јавниот сектор во 2019 бројот на вработени е зголемен за 0,6 проценти во однос на 2018 година

А1он
Бројот на вработени во јавниот сектор за 2019 година изнесувал 132.900, распределени во 1.324 институции. Од нив 20.169 вработени во МВР, во Армијата, во Агенцијата
Македонија

Манчевски: Намалување на администрацијата за 20%, но и повисоки плати

А1он
Ред, правда и дисциплина во сите институции во новиот мандат, намалување на администрацијата за 20 осто, како и укинување на патните трошоци за пратениците, најави
Македонија

Да не се чека по шалтери – граѓаните ќе можат да вадат документи по електронски пат

А1он
За да се намали фреквенцијата и редовите на чекање, особено за документите кои најчесто им се потребни на граѓаните, овозможивме најчесто бараните документи како изводите
Македонија

Општина Струмица подготвена за електронски услуги на граѓаните

А1он
Работиме на развивање на електронскиот упис на деца во градинки, а следниот проект ќе биде електронско запишување на децата во училиштата и ред други услуги