(ВИДЕО) Манчевски: Мицкоски мора да сноси кривична одговорност за прекршувањето на мерките

Од:

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски смета дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, наместо да дава изјави за ситуацијата во земјата треба да сноси кривична одговорност како што вели Манчевски за „она што се случило на улицата “Боемска”.

„Прво тој како и многу пати досега што се покажа не ги почитува мерките за заштитта од Ковид 19.Тоа се покажа и во други примери претходно, ова е веќе кривично дело и не е така едноставно. Правдањето дека не знаел дека не смее да седи во внатрешност на угостителски објект е навистина смешно, сите го знаат тоа и впрочем не требал ни да биде пуштен внатре во објектот.Вториот момент за кривично дело е дека спречуваа луѓе инспектори, официјални лица во извршување на својата службена должност. Овие луѓе 2 часа не беа пуштени да влезат во внатрешноста на угостителски објект само и единствено затоа што таму седел Хритијан Мицкоски со неговото друштво, и ова е кривично дело“, рече потпретседателот на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ ништо ново, синчето на градоначалникот од транзицијата, Ковачевски ќе биде наследник и пион на Заев

Ана Ололовска

СДСМ ја почна постапката за кандидирање лидер на партијата, ДУИ смета дека Заев треба да почека со оставката за премиер

Ана Ололовска

Започна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја води државата во енергетска криза, за еден месец потрошени 40 милиони евра за увоз на скапа струја

Ана Ололовска

Констатирана оставката на Заев, на 12 декември СДСМ ќе бира нов претседател

Мери Јордановска