Општина Струмица подготвена за електронски услуги на граѓаните

Од:

Работиме на развивање на електронскиот упис на деца во градинки, а следниот проект ќе биде електронско запишување на децата во училиштата и ред други услуги и документи кои се потребни на граѓаните, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на трибината за дигитализација на јавните услуги во државата што се одржа денеска во Струмица.

Одговарајќи на новинарско прашање за досегашните искуства од користењето на електронските услуги, министерот Манчевски одговори дека во моментот се нудат 128 електронски услуги од кои 70 постоеле од претходно, но биле на различни места и сега се наоѓаат на Националниот портал за електронски услуги и 58 се нови услуги.

Имаме над еден милион активни електронски идентитети на граѓаните, што значи овие граѓани поседуваат корисничко име и лозинка со кои може да се најават на сајтот и да добијат одредени услуги, но досега граѓани што побарале од било кој тип на усуги се некаде над 8 илјади.

Тоа значи дека треба да работиме и понатаму на зголемување на употребеноста на самиот портал и на сите ови системи. И тоа е една од главните причини зошто сме тука и одиме низ државата за да ги запознаеме граѓаните што се можат да добијат преку порталот и самите институции, одговори министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски информираше дека општината е подготвена за имплементирање на електронските услуги.

Би можело да ве интересира

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со изложба на икони од зографот Григориј Пецанов

Ана Ололовска

Претрес во Струмичко, пронајдена марихуана

А1он

Во скопско Марино приведен бегалец од струмичкиот затвор

А1он

Две лица нападнале струмичанец и му одзеле пари

А1он

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он