nepotizam

Македонија

Николовски за внукот кој работи во М-НАВ: Се работи за највисоко стручен кадар, треба да се бориме таквите да ги задржиме дома

Александар Тодески
Треба да се мотивираат младите, Македонците кои се успешни да останат во Македонија, а не да заминат во странство, рече министерот за земјоделство Љупчо Николовски,
Македонија

Врие во ЛДП: либералите се жалат дека додека партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата, а тој обвинува за удбашка конструкција

Маја Илиевска-Пачемска
Додека Либерално-демократската партија бележи најлоши резултати откако е формирана, претседателот Горан Милевски место за паријата работи за фамилијата, обвинуваат негови сопартијци. Велат дека лидерот Милевски
Македонија

Николовски: Непотизмот во администрацијата постоел отсекогаш, Владата е одлучна да го спречи

А1он
Заменик-претседателот на Владата Љупчо Николовски денеска изјави дека дека непотизам и корупција при вработувањата во јавниот сектор имало секогаш и дека тоа не може лесно
Македонија

(ВИДЕО) Ристески: Дали е на повидок нов скандал на вработување на активисти по список?

А1он
„Зоран Заев направи пустош во државата. Качува даноци и ги ограбува граѓаните само за да можат синови, ќерки, браќа, сопружници да се поставуваат на добро
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Нов скандал, град Скопје доделил тендер на фирмата на партнерот на министерката Царовска

А1он
„Уште еднаш се докажа дека Заев суши лаже. Пред само не цел месец Зоран Заев и СДСМ тврдеа дека ја примиле пораката од народот за
Македонија

СДСМ: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ отворало специјални места за нивни членови и блиски роднини

А1он
ВМРО-ДПМНЕ го рашири непотизмот до невидени размери. Кога зборува за оваа тема треба да се обрати до Христијан Мицкоски и неговите најблиски соработници кои се
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Антикорупциска да го испита додекувањето грантови од ФИТР

А1он
„Денеска сме повторно пред антикорупциската комисија да ја потсетиме на уште неколку сомнителни случаеви на корупција од страна на актуелните функционери на Владата на СДСМ.
Македонија

Синот на пратеничката Мира Стојчевска најави дека ќе даде отказ од ЕЛЕМ

А1он
Синот на пратеничката Мира Стојчевска, Виктор Стојчевски, најави дека ќе даде отказ од ЕЛЕМ. Тој на „Фејсбук“ напиша дека не бил јавна личност и поради
Македонија

Заев побара одговорност за непотизмот, кадровски смени по изборите

А1он
Премиерот Зоран Заев вчера побара политичка и професионална одговорност од функционерите по укажувањата од Антикорупциската комисија за влијание на непотизам при одредени вработувања, а истовремено
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

А1он
Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара функционерите веднаш да постапат и