nepotizam

Македонија

Кирацовски: Моите роднини се повлекуваат од функциите иако нема непотизам

Кристијан Ландов
Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова следува откако Државната комисија за спречување
Македонија

Бектеши: Не сум влијаел при вработувањето на сестра ми

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши не се чувствува одговорен за вработувањето на неговата сестра Влора Бектеши во „МЕПСО“. Во однос на прекршочната пријава против него дека тој
Македонија

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Мери Јордановска
Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК).
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бектеши за вработувањето на неговата сестра: Ќе видам дали ќе поднесам оставка

А1он
Министерот за економија, Крешник Бектеши нема да побара неговата сестра да се повлече од работното место во државната „Мепсо“. Тој и натаму тврди дека не
Македонија

Синот на Мира Стојчевска ќе треба да си поднесе оставка, ЕЛЕМ се правда дека го избрале оти е млад

А1он
Синот на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ ќе треба да си поднесе оставка од новото работно место. Тој пред еден месец се вработи во државната
Видео Македонија

(ВИДЕО) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

А1он
Два предмети од првите 18 кои Антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на функционерите, веќе се затворени. Станува
Видео Македонија

ВИДЕО: Кирацовски ќе го чека извештајот од Антикорупциска дали има непотизам

А1он
Генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски не одговори конкретно на прашањето дали ќе ги повлече од работните места неговата сестра и мајката на
Македонија

Специјална комисија ќе прави ревизија на сомнителните постапки за вработување

А1он
Агенцијата за администрација наскоро ќе воведе специјална комисија за ревизија на било која постапка за вработување за која постои сомневање, најави денеска министерот за информатичко
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Непотизмот потекнува директно од Зоран Заев

А1он
„Епидемијата од непотизам што ја зафати СДСМ потекнува директно од нивниот лидер, Зоран Заев. Истиот тој Зоран Заев кој ветуваше професионална администрација, истиот тој Зоран
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Очекуваме разврска на најголемиот случај на непотизам во историјата на  Македонија 

А1он
Епидемијата на непотизам во државава се рашири во толкави размери да ги зарази сите функционери и нивните роднини од СДСМ, изјави на денешната прес-конференција, Димче