СДСМ: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ отворало специјални места за нивни членови и блиски роднини

Од:

ВМРО-ДПМНЕ го рашири непотизмот до невидени размери. Кога зборува за оваа тема треба да се обрати до Христијан Мицкоски и неговите најблиски соработници кои се пример за непотизам, e наведено во денешното соопштение на СДСМ.

“Додека купот роднини не се повлечат од работните места ВМРО ДПМНЕ нема образ да кажува нешто на оваа тема. Државната комисија за спречување корупција и институционално потврди дека во десетици случаи раководството на ВМРО-ДПМНЕ преку директни ургенции и влијанија отворало специјални места за нивни членови и блиски роднини.

Антонио Милошовски, Кирил Божиновски, Игор Јанушев и Анастасија Илиевска се само дел од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ кои се примери за непотизам и вработување роднини во државни институции.

Новиот состав на ДКСК избран на транспарнтен и инклузивен начин денес работи одговорно и професионално. Сите нејзини одлуки мора да се почитуваат.

Опозицијата да учи што е државничко и одговорно однесување, да ги почитува одлуките на ДКСК и да ги повлече сите роднини од работните места.”, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секулaрноста на државата, тоа е непочитување и на Уставот

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ ја носи Македонија во политичко и финансиско заложништво на друга држава обвинува СДСМ

СДСМ: ЗНАМ има само епизодна улога во политиката

Предраг Петровиќ

СДСМ: Силјановска нема основно познавање од областите кои се во нејзина надлежност – доброволно служење воен рок одамна постои

СДСМ: Зошто Мицкоски ја крие средбата со бугарскиот премиер Главчев?