vrabotuvanja

Видео Македонија

ВИДЕО: Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски бара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери не само од власта, туку и
Македонија

Заев: Се корегираат слабостите, ќе се постави систем за вредности при вработувањата

А1он
Сите граѓани се еднакви, а при вработувањата мора да се постави јасно не само законскиот, туку и етичкиот основ. Се корегираат слабостите по укажувањата од
Македонија

СДСМ: Се проверуваат вработувањата, ќе има одговорност ако има какви било пропусти и незаконитости

А1он
Вистинската адреса на која ВМРО-ДПМНЕ треба да постави прашања за непотизам е нивниот лидер Христијан Мицкоски кој треба да им одговори како од толку многу
Македонија

Бошњаковски: Ако се утврди протекционизам при вработувањата, ќе се реагира

А1он
Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека откако ќе биде направена анализата околу актуелните вработувања на лица блиски на функционери и пратеници, доколку се покаже
Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска ќе ги истражува вработувањата на блиските на функционерите

А1он
Државната комисија за спречување на корупција ќе истражува непотизам во последните вработувања на лица блиски до функционери. Претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, рече дека нема
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе бараме одговорност ако имало протекции за вработувања

А1он
Премиерот, Зоран Заев пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор на СДСМ ги искоментира обвинувањата за непотизам при вработувањата во државните институции. Тој рече дека
Економија

Фрчат нови државни и општински огласи за привремени вработувања

А1он
Генералниот секретаријат на Владата на „Бирото за јавни набавки“ вчера објави нов оглас за ангажирање Агенција за привремени вработувања. Станува збор за сума од 10
Економија

АНАЛИЗА: Општини – тонеле во долгови, ама не запреле со нови вработувања!

А1он
Повеќе од 120 000 000 евра должат општините за неизмирани обврски кон добавувачи, кредити, долгорочни заеми, судски решенија и камати. Новиот ревизорски извештај со наслов: