(ВИДЕО) Мисајловски: Од 6.000 вработени административци за два месеци, само 536 биле во Македонски шуми

Од:

Во изминативе неколку години, а со исклучително засилено темпо во изминатите неколку месеци се случува процес на оптоварување на државните институции со огромен број нови вработувања, што се извор и жариште на нов непотизам спороведуван од власта, изјави Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Во изминативе неколку години, а со исклучително засилено темпо во изминатите неколку месеци се случува процес на оптоварување на државните институции со огромен број нови вработувања, што се извор и жариште на нов непотизам спороведуван од власта, изјави Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

„Само во последните два месеци, откако е договорен датумот за избори, 12 април, во администрацијата на сите нивоа во државата се вработени преку 6.000 нови административци.

Над 6.000 луѓе само во ноември и декември, без огласите распишани овој месец.

Овој месец е распишан оглас за 536 нови работни позиции во Македонски шуми“, рече Мисајловски.

Претходно, додаде тој, имаше огласи за стотици нови вработувања во ЕЛЕМ,во МЕПСО, во Царина, во Градот Скопје со нивните јавни претпријатија.

„Ова почитувани значи отворена корупција, отворено купување гласови, но и знак дека власта знае дека ја чека пораз и затоа крши закони.

Ова е игра со граѓаните, игра со чувството и потребата на човек за да работи и заработи.

Ова е залажување на граѓаните кои се во незавидна положба да прифатат вработување на определено време, со надеж, дека ќе бидат вработени и трајно доколку го поддржат тој што овие три години ги држи во таква незавидна позиција.

Ова е класична корупција, но и партизација, политизација на администрацијата, за што укажува и Европската комисија во своите препораки“, рече Мисајловски.

Би можело да ве интересира

Мисајловски: Законите за автопатите на „Бехтел и Енка“ не се реформски процеси и тие не смеат да бидат со европско знаменце

Мисајловски: Одбивањето на оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал и дека не чуствуваат одговорност

ДКСК: Огласите за вработување непосредно пред Локалните избори не се во духот на доброто управување

А1он

Мисајловски: Од утре почнува кампањата за собирање потписи за поништување на Законот за попис

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мисајловски: Ќе поднесеме интерпелација за Николовски и за Маричиќ

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов вработува 19-годишен личен шофер и советник за јавно осветлување

Катерина Павлова-Николовска