univerzalna sala

Култура

Град Скопје: Заедничко прифатливо решение за да продолжи изградбата на Универзалната сала

А1он
Денес на заедничка средба во градот Скопје помеѓу градоначалничката Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, беше
Македонија

Апсис: Арсовска ја покрива својата неспособност, проектот за Универзална сала е стручен

А1он
Советничката во Советот на Град Скопје, Анжелика Апсис, вели дека Данела Арсовска изнесела голем број невистини за проектот за Универзална сала. „Арсовска го стопираше проектот
Македонија

Арсовска: Грешки во проектната документација прифатена од претходното раководство е причина за намален интензитет на активностите на реконструкцијата на Универзалната сала

А1он
Поради грешка во проектната документација, продолжувањето какви било градежни активности предвидени во првичниот проект за реконструкција на Универзалната сала значи опасност по безбедноста на граѓаните.
Македонија

Јајоска: Арсовска ја стопира реконструкцијата на Универзална сала за која Владата обезбеди 2 милиони евра

А1он
Советничката во Советот на Град Скопје од СДСМ, Рената Јајоска, вели дека градоначалничката Данела Арсовска за три месеци не направила ништо. „Универзалната сала стои недовршена.
Македонија

Реакција од Град Скопје: Универзална работи со настани и без објект во употреба

А1он
Град Скопје реагира на лагите и манипулациите изнесени на денешната прес-конференција на Вмро-Дпмне во врска со Универзална сала. Сакаме да нагласиме дека Универзална сала е
Македонија

Стоилковски: Универзална сала на Шилегов не работи, а изнајмува опрема за над 100.000 евра

А1он
Пет години во Скопје Универзалната сала е затворена, пет години нема никакви случувања, ама тоа не значи дека Петре Шилегов и неговиот пријател Филип Аврамчев,
Македонија

Реконструкцијата на Универзална сала ќе започне во мај

Искра Манојлоска
Објектот на Универзалната сала ќе се реконструира задржувајќи го својот автентичен изглед, најавуваат од Град Скопје. „Во текот на мај очекувам да започнат градежните работи,
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала готова во 2021 година

А1он
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, очекува следната концертна сезона Универзалната сала да биде готова за одржување концерти. Пред започнување на реконструкција на Универзалната сала,
Култура

Град Скопје со три опции за Универзална: реизградба на истата, целосно нова сала или и двете заедно

А1он
Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни
Македонија

Трибина за иднината на Универзалната сала

А1он
Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни