univerzalna sala

Македонија

Арсовска: Нема да поминат заканите за тужба, да се одговори кога е осигуран објектот на Универзална сала

А1он
Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска денеска на прес-конференција посочи дека нема да поминат заканите за тужба за клевета насочени кон нејзе од страна на
Македонија

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ги отфрли тврдењата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска за непостапување во врска со пожарот во Универзална сала и
Македонија

Арсовска: Зошто Костадиновска-Стојчевска не го пријавила пожарот ако знаела за него пред девет часот

Орце Костов
Покажувајќи видео снимки од изјавите на министерката за култура, од надзорот и од изведувачот на Универзална сала, градоналничката Данела Арсовска обвини дека објектот почнал да
Македонија

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов
Надзорот на изградбата на Универзална сала која во вторникот пламна во пожар рече дека е можно да има потреба од промена и на новата метална
Македонија

Костадиновска-Стојчевска: По завршување на истрагата, продолжува реконструкцијата на Универзална сала

А1он
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека наодите од Јавното обвинителство, од
Македонија

Митева: СДС да не ги манипулира скопјани, да кажат дали изведувачот на Универзална е фирма блиска до нивниот врв и дали затоа нема одговорност за пожарот

А1он
Изгоре Универзална сала и како и за се до сега виновен е друг, можеби повторно виновен е кабелот, само не власта. Нема одговорност за Ковачевски
Македонија

Градежните работници се пуштени, Обвинителството го почна увидот за пожарот во Универзална сала

А1он
Откако локацијата e обезбедена и се создадени неопходни услови, увидни екипи со јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска го започнаа увидот на објектот
Македонија

СДСМ: Градската власт на ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска ја оставија Универзална да се распаѓа, реконструираниот дел е безбеден и неоштетен од пожарот

А1он
ДПМНЕ свесно лаже затоа што само поради нивната локална власт, Универзална сала не е направена и со години се распаѓаше. Во периодот на ВМРО ДПМНЕ,
Македонија

Левица: Универзалната сала – руинирана и запоставена од властите, изгоре во пожар

А1он
Еден од симболите на Скопје, денеска доживеа трагедија. За оваа катастрофа се заслужни властите кои со години си ја префрлаат реконструкцијата, најпрво преку екс-градоначалникот Петре
Македонија

Двете жени пренесени на Токсикологија по пожарот во Универзална се во добра состојба

А1он
По пожарот што претпладнево изби во Универзалната сала, две жени биле однесени на Токсикологија, потврди лекарот Нико Беќаровски од оваа клиника. – Класично повредени, нема.