tuzba

Македонија

Костадиновска Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевета за пожарот во Универзална

Орце Костов
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ги отфрли тврдењата на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска за непостапување во врска со пожарот во Универзална сала и
Магазин

Мадона доцнела на концерт, фанови ја тужат дека им го трошела времето

А1он
Двајца фанови на Мадона ја тужат ѕвездата дека поради доцнењето на концерт, нивното време било залудно трошено. Мајкл Фелоус и Џонатан Хаден се изнервирале поради
Македонија

Полицајци го тужат МВР – ги оставиле без осигурување цела година

Синдикатoт на полиција на Македонија поднесе кривична пријава против неколку високи функционери, но и против МВР како институција, затоа што не уплаќале за животно осигурување
Македонија

Докторка кардиолог деградирана на пониско работно место бидејќи си ги барала парите што болницата и ги должи

Специјалистката по интервентна кардиологија, докторката Виолета Мојсовска од кардиолошката болница во Охрид била прераспределена на друго работно место несоодветно за нејзината специјализација еден ден откако
Македонија

Комшиите од Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се изградат кулите на паркингот кај „Холидеј ин“

А1он
Група граѓани, жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот „Холидеј ин“ испратија писмо до претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев,
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Русковска нема основа за тужба против партијата

А1он
ВМРО-ДПМНЕ реагира на тужбата која денеска против првите луѓе на партијата ја поднесе обвинителката Вилма Русковска поради употребата на нејзиниот лик во изборен спот на
Македонија

ВИДЕО: Анксиозност и душевна болка доживеала Русковска од спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со нејзиниот лик

А1он
Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ, предизвикале душевна болка и анксиозност кај обвинителката. Ова стои во вештачењето
Македонија

Ивица Коневски поднесе тужба против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски

А1он
„Денеска поднесов тужба за клевета против портпаролот на Христијан Мицкоски, Наум Стоилковски, кој е финансиран од партијата да шири лаги во интерес на неговиот шеф,“
Свет

Бразилски лекари го тужат претседателот Болсонаро во Хаг за небрежност при справувањето со пандемијата

А1он
Бразилски здравствени работници денеска побараа од Меѓународниот кривичен суд да покрене истрага за одговорот на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро на пандемијата на Ковид-19, за кој
Свет

Во САД наскоро судски процес против „Гугл“ поради монополската позиција на пазарот за онлајн продукти

А1он
Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк“ на „Гугл“