sovet

Македонија

Родителите од Чашка подготвени да одат до крај: „Ќе платиме и казна ако Шаќири инсистира на албанска паралелка“

Орце Костов
Родителите на децата од училиштето „Тодор Јанев“ кои четврта недела ја бојкотираат наставата поради одлуката на МОН да се отвори албанска паралелка во училиште со
Македонија

Владата го поддржала унапредувањето од хаусмајстор во сценски работник во Универзална кое Советот на Град Скопје не го изгласа

Орце Костов
Раководството на Универзална сала му одговори на советникот во Советот на Град Скопје, Гордан Шутаров на прашањето за унапредувањата предвидени со Планот за вработување за
Македонија

Андоновски: Советниците на Арсовска и од СДСМ не поддржаа зголемување на средствата за финансирање на клубовите

А1он
„Знаеме дека формални и неформални претставници на Град Скопје на бројни клубови во градот им ветуваат определени финансиски средства. Тие финансиски средства во голема мера
Македонија

Универзална бара хаусмајстор да се унапреди во сценски мајстор: Советот не ги усвои годишните планови за вработувања

Орце Костов
Домаќинот на Универзалната сала, како и хаусмајсторот, хигиеничарот и возачот, требаше да бидат унапредени во сценски работници и тон-мајстори, ако Советот на Град Скопје го
Македонија

Советот против албанска паралелка во велешката гимназија: Шаќири може да му ги одземе ингеренциите

Орце Костов
Советот на општина Велес гласаше против одлуката на Министерството за образование за формирање на две дополнителни паралелки во гимназијата „Кочо Рацин“, по една на македонски
Македонија

Арсовска: Мицкоски да им каже на неговите советници како да гласаат и да одржиме седница

Орце Костов
Градоначалничката Данела Арсовска рече дека срамно и неодговорно е однесувањето на претседателот на Советот, Трајко Славески кој своеволно ја одложи седницата на Советот на Град
Македонија

Ласовска: Кандидатка на СДСМ за член на Советот на обвинители со потпис од Катица Јанева мисли дека е истакнат правник, а нема ден стаж

Орце Костов
Предлогот Светлана Жупаноска, судски соработник од Основниот граѓански суд во Скопје, да биде нов член на Советот на јавни обвинители предизвика жестока расправа помеѓу пратениците
Македонија

Арсовска: Правиме чуда за Скопје со малку пари иако партиските лидери ги саботираат процесите

Орце Костов
Блокирањето од советниците не ме спречува мене како градоначалник и јас ќе продолжам да работам, порача Данела Арсовска пред седницата на Советот на Град Скопје,
Македонија

Превирања во Битола: обвинувања дека Илиевска уценува за завршната сметка со пратеничко место

Орце Костов
Дел од владејачкото мнозинство во Советот на Општина Битола обвинува дека претседателката на Советот, Габриела Илиевска, го условува изгласувањето на завршната сметка со своите лични
Регион

Формиран Совет за културна интеракција меѓу Бугарија и Македонија

Совет за културна интеракција меѓу Бугарија и Македонија е формиран вечерва во Софија на Бугарско-македонска културна средба организирана од Бугарскиот културен клуб-Скопје и Фондацијата „Татковина“. Како што