zdravstveni rabotnici

Македонија

Над 30 лекари и сестри починале, а 3.493 се заразиле со Ковид – 19

Маја Илиевска-Пачемска
Коронаврусот бил причина за смрт на повеќе од триесетмина лекари, сестри и друг здравствен персонал кај нас. По смртта на лекарот Сенат Грбовиќ минатата недела,
Регион

Србија: Коронавирусот покоси уште двајца млади здравствени работници

А1он
Во само неколку дена, од почетокот на новата година, уште двајца млади медицински работници, кои пандемијата ја поминаа во првите борбени редови, лечејќи ги пациентите
Македонија

Mурал на влезот во Тетово изразува почит кон медицинските работници

А1он
Младиот уметник од Тетово, Рејан Етеми изработи мурал на влезот во градот во чест на лекарите и медицинските работници. Сликата е нацртана во боја на
Македонија

(ВИДЕО) Здравствените работници во кампањата „Празнувај одговорно“: Сѐ ова ќе помине, ќе дојдат поубави и посреќни моменти

А1он
Поминавме исклучително тешка година и не смееме да се откажеме, посебно не сега, во последните мигови велат здравствените работници како дел од кампањата „Празнувај одговорно“
Македонија

Двајца здравствени работници од Инфективната клиника и 36 од ГОБ „8 Септември“ заразени со Ковид-19

А1он
Во Градската општа болница „8 Септември” тројца анестезиолози, тројца интернисти, 25 медицински сестри, ангажирани на одделенијата каде се лекуваат позитивни и сомнителни случаи и пет
Македонија

И по вонредната, Филипче ќе може да упатува здравствени работници во други установи каде има потреба

А1он
На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за заштита на населението од заразни болести за време на вонредна
Економија

На здравствените работници заболени од Ковид-19, нема да им се кратат пари за боледување

А1он
На заболените здравствени работници од Ковид-19 нема да им се крати од платата за боледувањата. Министерот за здраство Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека
Македонија

Здравствените работници нема да можат да одат во пензија додека трае вонредната состојба

А1он
На денешната владина седница билo одлучено дека започнатите постапки за престанок на договор за вработување или договор за продолжување на вработувањето на здравствен работник, односно
Македонија

Најавен протестен собир против насилството врз здравствените работници

А1он
Под паролата „Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите!“, здравствените работници најавија протест кој ќе се случува в среда на 18 септември, со почеток во