administracija

Македонија

Груби: Прераспределба на административците оди по планот, нема отпор за нивно примање

А1он
Досега околу 650 прераспоредени административци започнаа со работа на нивните нови работни места, а за околу 500 во тек е процесот на реализација на распределбата
Македонија

Рамковните административци уште не тргнале на работа, 160 од нив воопшто не се појавиле или одбиле да потпишат решенија

А1он
Од вкупно 1.349 административни службеници 1.180 ги потпишаа своите нови решенија за вработување и во рок предвиден со закон, тие ќе започнат со работа, а
Македонија

Од 1 февруари се планира враќање на администрацијата на работа во комплетен состав и со полно работно време

А1он
Со оглед на тоа дека бројот на заразени од Ковид-19 е намален, од 1 февруари 2021 година се планира да се врати принципот на работа
Македонија

Реорганизацијата на државните органи клучна реформа за подобрување на јавната администрација

А1он
Советот за реформа на јавната администрација, со кој претседава премиерот Зоран Заев, ја одржа осмата редовна седница на која беа презентирани клучните постигнувања на ИПА
Македонија

Владата го одобри нацрт-законот за систематизација на административните службеници

А1он
На 26-та седница на Владата, се усвои нацрт-законот за систематизација на административните службеници вработени преку програмата за правична и соодветна застапеност, Програма К- 5 –
Економија

Битиќи: Одлуката да биде покриено боледувањето од Ковид-19 важи за сите

А1он
Одлуката да биде целосно покриено боледувањето на оние кои се болни од Ковид-19 важи и за јавната администрација и за приватниот сектор, изјави денеска вицепремиерот
Македонија

Груби: Владата размислува за посебен закон за рамковните вработени што не одат на работа

А1он
Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека се формира работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор, кои не се распоредени
Македонија

Повеќе систем, помалку бирократија – најавени реформи за модерна и ефикасна администрација

А1он
Создавање на ефикасна и професионална јавна администрација, базирана на интензивна дигитализација, оптимална структура и иновативни процеси и техники, со цел постигнување на побрза услуга, подобар
Македонија

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он
„СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за нов четиригодишен полн мандат на
Економија

Бектеши: Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема

А1он
Кратењето на платите во јавната администрација воопшто не е отворено како тема на разговор, не е разгледано како можност, изјави денеска министерот за економија Крешник