glas za makedonija

Македонија

Глас за Македонија бара оставка на Владата поради „фијаското на нејзината стратегија“

А1он
Глас за Македонија бара оставка на Владата поради, како што велат, фијаското на нејзината стратегија, по блокадата на Бугарија. „Глас за Македонија во целокупниот претходен
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и Глас за Македонија: Итно да се расчисти нападот врз Љупчо Палевски

А1он
„Глас за Македонија“ бара итно расчистување на бруталниот напад, на среде улица, во среде бел ден, врз активистот Љупчо Палевски. „МВР да не излегува со
Македонија

Глас за Македонија: Лидија Димова да му се извини на македонскиот народ за изјавата дека Македонија била дел од фашистичка држава

А1он
„Пред два дена, Лидија Димова, директор на Националната агенција за програмата Еразмус, даде јавна изјава на дебата со која ја навреди целата македонска јавност. Имено,
Македонија

Грчева: Искрадени сме до коска, имаме нула гласови во избирачки места каде гласаа наши членови

Искра Манојлоска
Претседателката на партијата Глас за Македонија, Солза Грчева, не е задоволна од исходот од вчерашните предвремени парламентарни избори и од тоа како народот гласаше. Таа
Македонија

Глас за Македонија прашува дали е Владата спремна за пост карантинскиот период?

А1он
„Македонија мора да влезе во пост карантински период, кога населението и бизнисот ќе мораат да функционираат паралелно со постоењето на коронавирусот. Но, Глас за Македонија
Македонија

Глас за Македонија бара политичките партии да се откажат од парите за 2020 година

А1он
Крајно неодговорно е и себично во овие тешки моменти за државата, партиите да очекуваат цели 4.7 милиони евра за свои потреби од народната каса. Впрочем
Македонија

Глас за Македонија бара итни мерки за помош на производителите на храна и на занаетите

А1он
„Кога се зборува за штетите кои настануваат од пандемијата со корона вирус, се заборава на следните гранки: Производството на храна, земјоделци и сточари. На сите
Македонија

Глас за Македонија бара одложување на изборите во април

А1он
„Во услови на опасна пандемија на корона вирусот, во услови на немоќен здравствен систем кај нас, во услови кога Европа ги затвора границите, крајно несериозно
Македонија

Глас за Македонија: Бараме неотповиклива оставка од Министерот за животна средина и просторно планирање

А1он
Глас за Македонија бара неотповиклива оставка од Министерот за животна средина и просторно планирање, поради како што велат во соопштението „неможноста ова министерство да се
Македонија

Глас за Македонија: БАН отворено го негира постоењето на македонскиот јазик, итен прекин на работата на мешовитата комисија

А1он
Глас за Македонија преку писмено соопштение најостро реагира на како што велат „шовинистичките и пред се ненаучни изјави на Бугарската Академија на Науките, која отворено