administracija

Македонија

ДПА против минимална плата за администрацијата

А1он
Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес- конференција истакнаа дека се против минималната плата за вработените во администрацијата. -Спуштањето на платите на администраторите
Економија

(ВИДЕО) Бектеши: ДУИ е против намалување на платата на администрацијата, за функционерите прифатливо

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека за него и за неговата матична партија ДУИ е прифатлива мерката што ја предложи нивниот коалициски партнер
Македонија

СОНК не се согласува со предлогот за намалување на платите во администрација

А1он
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) не се согласува со предлогот на СДСМ за намалување на платите на вработените во јавната администрација и
Економија

ВИДЕО: Трансфер на вработени од јавен во приватен сектор по изборите

А1он
Процесот на префрлање на вработени од јавен во приватен сектор ќе почне по завршување на изборите затоа што во предизборниот период се забранети какви било
Македонија

Грујовски: Во моментот нема партиски притисоци врз администрацијата

А1он
Притисоците пред избори во јавната администрација не се толку присутни, колку при промената на власта. Досега до Синдикатот на УПОЗ не се пристигнати пријави од
Македонија

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел, пакет-мерките готови до крајот на годинава

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање делови од државната администрација во
Македонија

Јосевски: Нашите плати не се зголемија за пет отсто

А1он
Синдикалната организација Правосудство во Основниот кривичен суд Скопје искажува незадоволство од пресметувањето и исплатата на септемвриската плата на државните и судските службеници, бидејќи, како што
Македонија

Манчевски: Конечно ќе биде решен проблемот со вработените според Рамковниот договор

А1он
Во новото министерство за политички систем не се предвидени нови вработувања, туку ќе има преземања од владиниот Секретаријат за Рамковен договор, а конечно ќе биде
Економија

Завршна конференција за проектот за модернизација на јавната администрација

А1он
Завршна конференција во рамки на проектот „Поддршка на Министерството за информатичко општество (МИОА) за модернизација на јавната администрација” ќе се одржи денеска во ЕУ инфовентарот