СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

Од:

„СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за нов четиригодишен полн мандат на стабилно мнозинство во Парламентот и формирање посветена Влада, чија задача ќе биде и да спроведе сериозна реформа на јавната администрација“, информираат од СДСМ.

Реформата ќе донесе ефикасно служење на потребите на граѓаните, но и промена со која обемот на администрацијата ќе се намали за 20%. Предвиден е помал број министри и рационализација на јавните служби, кои истовремено ќе обезбедуваат поголем број и побрзи услуги за граѓаните.

„Администрацијата мора да им служи, а не да им биде товар на граѓаните и затоа во администрација ќе работат тие што се подготвени да им служат на граѓаните.

Дел од реформата на администрацијата е укинувањето на патните трошоци за пратениците во Собранието, бидејќи покажа можност за злоупотреби и сериозно ја намали довербата на граѓаните во своите претставници.

Граѓаните ни ја дадоа довербата, бидејќи знаат дека во наредните четири години ќе работиме уште повеќе и уште подобро“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Септемвриските пензии ќе се исплаќаат предвреме, почнувајќи од понеделник

А1он

Владата ги усвои мерките за откуп на грозјето

А1он

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1он

Заев-Закоњшек: Вложуваме во квалитетен, ефикасен и економичен транспортен систем интегриран во регионот и ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Вело Марковски јавно ги поткопуваше мерките за заштита од Kовид-19 и ширеше страв во јавноста

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Криминалната матрица во белата палата останува иста, Мицкоски останува извршител на Груевски

Ана Ололовска