ramkoven dogovor

Македонија

СДСМ: Мицкоски е заглавен во етнички поделби

А1он
Жалиме што и после 20 години, безидејните политичари како Христијан Мицкоски се уште обидуваат својата политичка егзистенција да ја остваруват преку сеење поделба меѓу граѓаните
Македонија

Мицкоски нема да оди на прославата за годишнината од Рамковниот договор

А1он
Прославата за рамковниот договор наместо државна агенда, стана партиско политичка промоција велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. – Ако вистински се грижеа за духот на рамковниот
Македонија

Груби: Не ја разбирам хистеријата, прославата по повод 20 години од Рамковниот договор ќе се одржи со протоколи

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби изјави дека е откажан големиот концерт по повод прославата на 20 години
Македонија

Груби: 92 проценти од предвидените административци се распределени на новите работни места

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби вели дека 92 проценти од сите административци предвидени со програмата за распределба
Македонија

Рамковните административци уште не тргнале на работа, 160 од нив воопшто не се појавиле или одбиле да потпишат решенија

А1он
Од вкупно 1.349 административни службеници 1.180 ги потпишаа своите нови решенија за вработување и во рок предвиден со закон, тие ќе започнат со работа, а
Македонија

Груби: Владата размислува за посебен закон за рамковните вработени што не одат на работа

А1он
Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека се формира работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор, кои не се распоредени
Македонија

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор

А1он
На годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, в четврток – 13 Август 2020 година, претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети, по
Македонија

Осумнаесет години Охридски рамковен договор

А1он
Пред осумнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа
Економија

АНАЛИЗА: Во јавниот сектор 19,3% се Албанци – ќе има ли нови вработувања по „рамковен“?

А1он
Според образованието, 68% од 1.688-те луѓе вработени по „Рамковен договор“ се со висока стручна подготовка а 32% се со средно образование. Според податоците на „Порталб“,