venecijanska komisija

Македонија

Дескоска избрана за потпретседателка на Поткомисијата за судство на Венецијанската комисија

А1он
Професорката Рената Дескоска е избрана за потпретседателка на Поткомисијата за судство на Венецијанската комисија. Дескоска е избрана на 137-та сесија на Венецијанската комисија што се
Македонија

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците ќе се анализираат по изборите

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и оти најверојатно
Македонија

Дескоска номинирана да ја замени Каракамишева во Венецијанската комисија

Кристијан Ландов
Професорката и министерка за правда, Рената Дескоска е номинирана да биде член на Венецијанската комисија, каде досега државата ја претставуваше професорката Тања Каракамишева. Дескоска ја
Македонија

Од Венецијанската комисија не бараме одложување на мислењето за Законот за јазиците, вели Заев

А1он
Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на
Македонија

Дескоска: Сметам дека ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска смета дека земјава ќе ги почитува препораките од Венецијанската комисија во одонос на Законот за употреба на јазиците. – Вие
Македонија

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува

А1он
Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците преку создавање капацитети, со цел имплементирањето на двојазичноста да не создава проблеми
Македонија

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

А1он
Изминативе денови владините партнери СДСМ и ДУИ излегоа со различно толкување за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, иако официјалниот извештај на Комисијата
Македонија

Пратениците преку законот за Инспекторат за употреба на јазиците, расправаат за извештајот на Венецијанската комисија

А1он
Пратениците по редовната пауза денеска ќе продолжат со расправата, главно за драфт извештајот на Венецијанската комисија во однос на Законот за употреба на јазиците, а
Македонија

Мислењето на Венецијанската комисија ќе се имплементира, но преку собраниска процедура, се чека конечната верзија

А1он
Мислењето на експертите на Венецијанската комисија за Законот за јазицит за едни ќе биде имлементирано во Законот, а за други пак последниот збор го дава
Македонија

Пендаровски со став за оценката на Венецијанска откако таа ќе биде целосна и официјална

А1он
Шефот на државата Стево Пендаровски денеска одоварајќи на новинарско прашање во врска со драфт верзијата на Венецијанска комисија за Законот за јазциите истакна дека тој