javen obvinitel

Македонија

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

А1он
Огласот за нов државен јавен обвинител, Собранието го објави денеска во Службен весник и во два дневни весника, откако во понеделникот пратениците ја изгласаа одлуката
Македонија

Вилма Русковска не е повеќе јавен обвинител – Советот на обвинители едногласно ја разреши од функцијата

Анита Петровска Рајковиќ
Поранешната шефица на Обвинителатвото за гонење на организиран криминал и корупција повеќе не е јавен обвинител. Членовите на Советот на јавните обвинители едногласно ја разрешија
Македонија

Кривична за поранешен јавен обвинител и деветмина негови познаници

А1он
По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица
Македонија

Јовески: Обвинителите и судиите треба да ја обезбедат еднаквоста на граѓаните пред законот – бавната правда е неправда

А1он
„Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен. Во таа битка тие често
Македонија

ВИДЕО: Државниот јавен обвинител не треба да се бира со политички договор, смета Маричиќ

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан Маричиќ, одговарајќи на новинарско прашање
Македонија

Надлежната собраниска Комисија го усвои извештајот на Јавниот обвинител за примена на посебни истражни мерки за 2018

А1он
Собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите на денешната седница го усвои извештајот на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија
Видео Македонија

ВИДЕО: На 22. декември ќе се гласа за новиот јавен обвинител

А1он
Со денешната расправа, се исцрпе диксусијата по прелдогот за именување на новиот јавен обвинител, Љупчо Јовески. Пратениците за Јовески ќе гласаат на седницата закажана на
Македонија

Наместо за буџетот, пратениците ќе гласаат за јавен обвинител

А1он
Седницата на Собранието на која на дневен ред беше дополнетиот Предлог буџет за 2018 година денеска е преместена за 22 декември. Од Собранието информираат дека
Македонија

Започна расправата за избор на нов државен јавен обвинител, гласањето пред Нова година

А1он
Почна расправата во Собранието за избор на нов државен јавен обвинител. За предлогот на Владата, Љубомир Јовески, да биде нов државен јавен обвинител, пријавени за