renata deskoska

Македонија

Дескоска: Неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и откривање на корупцијата

А1он
Корупцијата не познава граници, но истите се користат за прикривање на нелегално стекнатата корист. Поради тоа, неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и откривање
Македонија

Дескоска: Уредбите може да имаат правно дејство и по завршувањето на вонредната состојба

А1он
Слушам дека во изминатиов период се отвораат повеќе прашања околу уредбите со законска сила, што може да регулираат, до кога важат и слично. Кога се
Македонија

Дескоска сподели искуства за Ковид-19 со министри од неколку европски држави

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска преку видео-конференција со нејзини колеги од неколку европски држави споделила искуства поврзани со справување со ситуацијата со Ковид-19, кои пред
Македонија

Обвинителите прифаќаат намалување на платите, но не сакаат минимална плата

А1он
Извршниот Одбор на Здружението на јавните обвинители во Република Северна Македонија, по реакциите на своите членови исполнувајќи ја својата статутарна обврска , за заштита и
Македонија

Дескоска: Имаме квалитетен закон за ЈО, очекувам Собранието да го усвои

А1он
Собраниската Комисија за европски прашања денеска ја почна расправата за законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Предлог-законот за Јавно обвинителство, на
Македонија

Дескоска: Законите беа повлечени поради технички грешки, немало никакви консултации по 16 часот

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска вечерва на прес-конференција во Собранието информираше дека законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители биле повлечени поради
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Дескоска го потврди непотизмот во Комисијата за полагање на правосуден испит

А1он
Целиот скандал кој што се поврзува со комисијата за полагање правосуден испит го призна самата Десковска. Непотизмот е потврден. Тоа што министерката се правда со
Македонија

(ВИДЕО) Дескоска: Mногу сум разочарана од Јанева, ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Васко Маглешов
Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО,
Македонија

Десковска: Поздрав до фотографката, на митинг бев со приватно возило

А1он
Министерката за правда, Рената Десковска демантираше дека на митингот била со партиско возило како што пишуваа одредени медиуми, а поради што ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка. -Секој
Македонија

Меѓуинституционална соработка за борба против корупцијата и перење пари

А1он
Денеска во Владата на Република Македонија се одржа Свечено потпишување на Меморандум за соработка за користење на Системот за собирање и обработка на статистички податоци