izvod

Македонија

МВР: Кривична за матичар од Скопје, издал лажен извод од матичната книга на родени

А1он
СВР Скопје поднесе кривична пријава против К.Н.(33) од Скопје, вработен во Управата за водење на матични книги, Подрачно одделение Скопје поради постоење основи на сомнение
Македонија

Не смее да се впишува националност во изводите: Уставен суд донесе времена мерка

Орце Костов
Уставниот суд одлучи да поведе постапка по делови од три члена од Законот за матична евиденција во кој е содржан зборот националност, во изводите за
Македонија

Изводот со графа за етничка припадност надвор од употреба: Уставен суд се сомнева во законитоста на упатството

Орце Костов
Уставниот суд привремено го стави надвор од употреба упатството за издавање на извод на родени кое го донесе министерот за правда Кренар Лога, а во
Македонија

Дескоска: Графата за националност во изводот не е законска, очекувам Уставен суд да го укине Упатството за матични книги

Орце Костов
Професорката по уставно право и политички систем, Рената Дескоска која е и поранешна министерка за правда, смета дека одлуката на Уставниот суд да го преиспитува
Македонија

„Стани Бугарин за само 250 денари“: Во новиот извод ќе може да се впише и етничка припадност

Орце Костов
Измените во упатството за водење на матичните книги и документација според кои ќе има и графа за етничка припадност, ја засили кампањата на бугарските организации