Fondacija Makedonija

Македонија

Прв бугарски фудбалски тим во Македонија после 80 години: “Купивме клуб, името не го кажуваме да не го избркаат од Трета лига“

Орце Костов
Бугарската „Фондација Македонија“, по неуспешните преговори со најтрофејниот тим Вардар, сепак купи македонски фудбалски тим. Првиот човек на Фондацијата, Виктор Стојанов за „А1он“ потврди успеале
Македонија

Бугарска фондација отвора пет медиуми: „Македонски новинари ќе пишуваат објективни политички вести“

Орце Костов
Бугарската „Фондација Македонија“ после влезот во македонскиот фудбал, планира да инвестира голема сума на средства во пет нови медиуми во Македонија. Првиот човек на фондацијата,
Македонија

Бугарската Фондација не се откажува: Вардар не искористи, влегуваме во Втора или Трета лига со 120.000 евра

Орце Костов
Најтрофејниот фудбалски клуб Вардар е завршена приказна за бугарската организација „Фондација Македонија“, но таа сепак ќе влезе во македонскиот фудбал. „А1он“ дознава дека за неколку
Македонија

„Стани Бугарин за само 250 денари“: Во новиот извод ќе може да се впише и етничка припадност

Орце Костов
Измените во упатството за водење на матичните книги и документација според кои ќе има и графа за етничка припадност, ја засили кампањата на бугарските организации
Македонија

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце, меѓу нив нема хулигани

Орце Костов
Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Ова за „А1он“ го
Македонија

(ВИДЕО) Стојанов: Стотици Бугари ја минаа границата за да и се поклонат на Мара Бунева во Скопје

Орце Костов
Претседателот на Фондацијата „Македонија“ , Виктор Стојанов со неколку видеа на социјалните мрежи се пофали дека стотици Бугари ја преминале македонската граница за да им