mara buneva

Македонија

МНР побара Софија да се огради од недоличните изјави на Џамбаски и на Костадинов

Орце Костов
Министерството за надворешни работи го прекина молкот по провокациите кои ги направија бугарските пратеници на вчерашното чествување на македонската револуционерка Мара Бунева на Кејот во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ги осудуваме негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева соопшти партијата.
Македонија

(ВИДЕО) Стојанов: Стотици Бугари ја минаа границата за да и се поклонат на Мара Бунева во Скопје

Орце Костов
Претседателот на Фондацијата „Македонија“ , Виктор Стојанов со неколку видеа на социјалните мрежи се пофали дека стотици Бугари ја преминале македонската граница за да им
Македонија

Бугарскиот културен клуб го осуди уништувањето на спомен-плочата на Бунева

А1он
Бугарскиот културен клуб – Скопје (БККС) денеска реагираше поради уништувањето на спомен-плочата на Мара Бунева и бара итно прекинување, на како што велат, варварското уништување
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ако изградија споменик на Александров, нека направат и за Мара Бунева

А1он
Ако може споменик на „Цар Душан“ во центарот на Скопје, зошто да не се постави споменијк на тетовчанката Мара Бунева, вели претседателот на бугарскиот културен