angel dzambaski

Македонија

Протест за Бекир Каридески во Софија: Немам дилеми дека Македонија е бугарска порача Џамбаски

А1он
Протест за поддршка на копретседателот на бугарското здружение „Шемето“ во Струга, Бекир Кадриески кој тврди дека беше претепан поради бугарското национално чувство се одржа вчера
Македонија

Џамбаски: Владата во Скопје лобира во Брисел, во лажирањето на извештајот се вклучени и европратеници

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски од Бугарија, обвини дека Македонија почнала да лобира во Европскат унија во пресрет на добивањето на извештајот за напредокот со реформите. „Додека
Македонија

Џамбаски идната недела доаѓа во Скопје – Бугарскиот европратеник кој е на „црната листа“ е дел од делегација на Брисел

Орце Костов
Следната недела во Скопје делегација на Европскиот парламент во која се и двајца бугарски европратеници ќе се сретне со претставници на македонското Собрание, јави БГНЕС.
Македонија

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

Тоа што се случува на граничните премини со  Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето
Македонија

Џамбаски: Време е моштите на Бугаринот Гоце Делчев да се вратат во Софија

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски кој вербално му се закануваш на претседателот Стево Пендаровски откако шефот на државата побара тој да биде прогласен за непожелен во Македонија,
Македонија

МНР: Безбедносните органи сериозно да ги земат предвид изјавите на Џамбаски и да донесат одлука за негов ограничен пристап во земјава

А1он
Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и Министерството за
Македонија

Џамбаски ќе дојде во Македонија да го слави Гоце Делчев, Ковачевски без одговор дали ќе биде прогласен за персона нон-грата

Кристијан Ландов
Министерството за внатрешни работи ќе треба да одлучи дали бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, заедно со други лица од Бугарија, ќе биде на листата за персона
Македонија

Џамбаски: Македонија била и е бугарска, со забрана за влез нема да ја избришете вистината

А1он
Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски вели дека забраната за влез во земјава нема да ја промени вистината околу тоа дека Македонија „секогаш била бугарска“. Вакавата реакција
Македонија

Пендаровски бара да му се забрани влез на Џамбаски во Македонија

Кристијан Ландов
Претседателот Стево Пендаровски, на седницата на Советот на безбедност, предложил на институциите односно Владата и МНР, да го прогласат бугарскиот пратеник Ангел Џамбаски за персона
Македонија

Османи: Кој ќе ги навреди Македонците среде Скопје, веќе нема да влезе во Македонија

Анита Петровска Рајковиќ
Шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој денеска во Софија, со бугарскиот колега Николај Милков, го посети повредениот охриѓанец Христијан Пендиков упати јасна порака до сите