Џамбаски: Македонија била и е бугарска, со забрана за влез нема да ја избришете вистината

Од:

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски вели дека забраната за влез во земјава нема да ја промени вистината околу тоа дека Македонија „секогаш била бугарска“. Вакавата реакција на Џамбаски доаѓа откако претседателот Стево Пендаровски рече дека побарал од Владата на неколку бугарски државјани меѓу кои и еврорпатеник да им биде забранет влез во Македонија.

„Македонија била и е бугарска! Северна Македонија е друга работа. За тоа заслугата е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја избришете вистината!“, пишува Џамбаски во објавата на социјалните мрежи.

Претседателот Стево Пендаровски, вчера на седницата на Советот на безбедност, предложи на институциите односно Владата и МНР, да го прогласат Џамбаски за персона „нон-грата“, а тоа би значело да му се забрани влез во Македонија. Освен за него, забрана, шефот на државата предлага и за други бугарски државјани, а поради понижување и негирање на македонскиот народ.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Ако го интересира Мицкоски кој од неговите најблиски соработници биле кај мене, ќе му кажам

Предраг Петровиќ

Пендаровски од Ѓорче Петров: Христијан Мицкоски се смета себеси за наследник на Ванчо Михајлов

Предраг Петровиќ

Пендаровски: Ако ги делиме граѓаните поради етничката припадност, државата ќе се враќа назад и ќе нема просперитет за никого

Предраг Петровиќ

Николоски: Пендаровски од озборувач број еден во Македонија стана и навредувач број еден, крајот му се ближи затоа е нервозен

ВМРО-ДПМНЕ: Сексистички навреди кон Силјановска на митингот во Куманово, Пендаровски се смее

Пендаровски: Мицкоски сака да биде и претседател и премиер и државен јавен обвинител

Катерина Ѓуровски