goce delcev

Македонија

Напредок во работата на Историската комисија со Бугарија

А1он
Во заедничкото соопштение по 17-тата средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, која се одржа во Софија,
Македонија

Кривична пријава за Шилегов и за Јанчева за предновогодишна забава во ресторан

А1он
Град Скопје, согласно одредбите од Законот за кривичната постапка, денес поднесе кривична пријава против поранешната претседателка на Советот Љубица Јанчева и против екс-градоначалникот Петре Шилегов
Македонија

МНР го осудува инцидентот на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

А1он
Од македонското Министерство за надворешни работи го осудуваат инцидентот кој се случи на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. „Министерството за надворешни
Македонија

Митрески: Декларацијата за Делчев е дневнополитички театар, ВМРО-ДПМНЕ да ја повлече

А1он
Гоце Делчев е еден од најзначајните македонски национални херои, чие наследство силно го промовираме.Популистичките игри на ВМРО-ДПМНЕ се на штета на ликот и делото на
Македонија

Василевска: Три дена молк од СДСМ и останатите партии за декларацијата за Делчев

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ достави до Собранието Декларација по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Сметаме дека оваа декларација треба да го отслика
Македонија

Заедничко чествување со Бугарија на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

А1он
Како дел од државните свечени настани и одбележувања по повод 150 годишнината од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, министерката
Македонија

Фатален удар за македонската самобитност – Здружението на историчари за заедничкото чествување на Делчев

А1он
Здружението на историчарите на Република Македонија изразува револт и загриженост по повод најавите дека Бугарија и Република Македонија подготвуваат заедничко чествување на 150-годишнината од раѓањето
Регион

Радев и Петков заедно ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Благоевград

А1он
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе го посети Благоевград за прославата на 150-годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Како што јави дописникот на МИА
Македонија

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он
Претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, во рамки на официјалната посета на земјава, денеска заедно со неговбиот домаќин, претседателот Стево положија венци на гробот на
Македонија

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

А1он
Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја која е во основата на Договорот за пријателство,