goce delcev

Македонија

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Искра Манојлоска
Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата. „Ова е шестата историска личност
Македонија

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов

А1он
Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања ќе одржи состанок на крајот на септември, најави копретседавачот на комисијата од македонска страна, Драги Ѓоргиев. Во
Македонија

Мицкоски најави протест во вторник, „за ЕУ, за Македонија, за Делчев“

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево на својот фејсбук профил најави нов протест за вторник, во 18:30 часот. Протестот ќе почне од Министерството за правда,
Македонија

Заев: Очекувам Бугарија да продолжи да ни биде искрен пријател, за Гоце Делчев да најдеме решение во духот на заедничката историја

А1он
Очекувам во идниот период Бугарија да продолжи да биде искрен пријател на Република Северна Македонија. Верувам дека и прашањето за Гоце Делчев ќе го решиме
Македонија

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

А1он
По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател
Македонија

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

А1он
Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна
Македонија

ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од смртта

А1он
Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без
Македонија

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

А1он
Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на
Македонија

Шекеринска: Многу често политиката се крие зад навивачките групи и ги злоупотребува

А1он
Владина делегација предводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје