goce delcev

Македонија

Шекеринска: Многу често политиката се крие зад навивачките групи и ги злоупотребува

А1он
Владина делегација предводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

А1он
„Денеска сме овде да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и
Македонија

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

А1он
Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што
Македонија

Заев: Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците

А1он
Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка
Македонија

Спасовски: Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер

А1он
Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку
Македонија

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

А1он
Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во
Македонија

Заев: Визијата на Делчев станува мост кој нѐ поврзува со другите народи за обединета Европа

А1он
Визијата на Гоце Делчев станува мост кој нѐ поврзува со другите народи во заедничките напори за обединета Европа, напиша лидерот на СДСМ Зоран Заев на
Македонија

Македонско-бугарска интернет војна на „Википедија“ за Гоце, Даме и Сандански

Мери Јордановска
Вистинска интернет војна се одвива на македонската страница на Википедија каде што бугарски уредници најмалку еднаш во месецот го менуваат потеклото на Гоце Делчев, Даме