pustec

Македонија

Левица: Квислиншката власт ја премолчува бугаризацијата на Македонците во Албанија

А1он
Левица претходно ја информираше јавноста за процесот на бугаризација на македонското малцинство во Албанија, што се врши преку различни притисоци, поткуп, уцени и закани, од
Македонија

Македонците од Албанија за пописот: Од кога сме родени знаеме што сме, Бугари ниту имало ниту ќе има

А1он
Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она што сме, а за Бугари тоа е само идеја
Македонија

Закана на Стојанов до Македонците од Пустец: Пишете се Бугари или ќе ви ги одземеме бугарските пасоши

А1он
Виктор Стојанов, претседателот на бугарската фондација „Македонија“ им се закани на Македонците од Пустец дека ќе им бидат одземени бугарските пасоши, ако не се попишат
Македонија

Софија праќа лекари во Мала Преспа: „Министерката Габриел сака да ги побугари Македонците во Пустец“

Орце Костов
Македонското друштво „Илинден“ од Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во областа Мала Преспа како бугарско, во однос
Македонија

Пендаровски: Македонските деца во Пустец да го зборуваат македонскиот јазик за да бидат во контакт со татковината

А1он
Јас првпат доаѓам тука, но оние кои доаѓаат почесто знаат дека условите за живот се одлични, условите за учење на македонски јазик се, исто така,
Македонија

Пендаровски во посета на Пустец

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во придружба на сопругата Елизабета Ѓоргиевска, престојува во еднодневна работна посета на Албанија, во општините Пустец и Поградец. Пендаровски во Пустец е
Македонија

Стерјовски: Бугарите се во поход за асимилација на Македонците

А1он
Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса зa европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, предупредува на нов бугарски поход за асимилација на Македонците во
Македонија

Нема отворање на бугарски културен клуб во Пустец, ќе се чека регистрација

А1он
Во Пустец,  Мала Преспа, денеска нема да се случи отворање на бугарски културен клуб, најавено од бугарската Фондација Македонија. Од Фондацијата доцна синоќа на Фејсбук
Македонија

Колефски: Нема дозвола за отворање бугарскиот културен центар, тоа е намерна провокација

А1он
По веста објавена на социјалните мрежи дека утре 24 мај – Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј ќе се отвори бугарски културен центар во
Uncategorized

Македонец градоначалник во Пустец, Бугарин негов заменик – Маричиќ се пофали со изборниот резултат во Албанија

Орце Костов
„Нашиот Пали Колефски ќе ја води Општина Пустец. Македонец, социјалдемократ, другар, борец за соработка меѓу албанскиот и македонскиот народ“, се пофали вицепремиерот Бојан Маричиќ за