Левица: Квислиншката власт ја премолчува бугаризацијата на Македонците во Албанија

Од:

Левица претходно ја информираше јавноста за процесот на бугаризација на македонското малцинство во Албанија, што се врши преку различни притисоци, поткуп, уцени и закани, од страна на бугарските функционери и служби кои „оперираат“ во местата каде живее македонското население, од отпочнувањето на пописот во соседна Албанија, соопштуваат од партијата.

Индикациите говорат дека овој притисок е системски и се врши заеднички од официјалните власти на Албанија и Бугарија, заради тоа што на бугарските служби им се оставени одврзани раце за вршење притисоци, додека Албанија, која има задача да ги заштити основните граѓански и политички права на граѓаните, не постапува по ниту една пријава за кршењето на човековите права, поднесена од македонското малцинство!

За жал, овој процес би бил невозможен и без домашните колаборатори. Министерот Османи, како и целата Влада на СДСМ и ДУИ е известена за притисоците кои се вршат врз Македонците во Албанија, а од страна на Левица беше побарана и итна реакција и поднесување на протестна нота до двете страни – до бугарската заради вршење притисок и до албанската заради непостапување при пријави за нелегални притисоци. Сепак, нема никаква официјална реакција од македонската Влада, што ги прави соучесници во бугаризацијата на македонското малцинство во Албанија.

Левица уште еднаш ја акцентира опасноста од бугаризација на македонското малцинство во Албанија! Бараме итна и соодветна реакција од МНР кое до сега води колабораторски политики. Очекуваме Европската комисија, во најмала рака, да ги нотира дискриминаторските политики во пописот кој го спроведува Албанија и истовремено повикуваме на раскинување на т.н. Договор за добрососедство од Заев и Борисов, чии плодови се негаторските политики кон македонската историја, јазик, култура, држава и народ, соопштуваат од Левица.

Би можело да ве интересира

Левица: Нема никаков „раскол“ во партијата, расчистуваме со опортунистичкиот џган во нашите редови

Левица: По наше барање, укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Левица: Залудни се саботажите на ДПМНЕ – нашите активисти остануваат на терен

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност да се презентираме

Левица: Ковачевски и Спасовски ќе добиваат апанажа од 2.500 ЕУР месечно, иако Уставниот суд ја укина