dzambaski

Македонија

Џамбаски за Резолуцијата: Ако се почитуваат црвените линии не може да функционира историската комисија

А1он
Бугарскиот европратеник Ангел Џабмаски упати остар коментар за Резолуцијата за утврдување на државните позиции на Северна Македонија во контекст на блокадите на европските интеграции, усвоена
Македонија

Џамбаски нервозен кај Русите на Твитер: Македонците ги создаде Москва, а Кирил и Методиј се Бугари

А1он
Пратеникот од бугарската ВМРО-БНД во Европскиот парламент, Ангел Џамбаски, реагираше со ново негирање на македонската нација, коментирајќи ја објавата на Руската амбасада во Скопје, која
Македонија

Група европратеници го осудуваат предизборниот спот на Џамбаски во кој се вели дека Македонија е бугарска

А1он
„Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Северна Македонија од страна на партија во бугарската Влада
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ги осудуваме негаторските и шовинистички изјави на Џамбаски кон постоењето на Македонија

А1он
ВМРО-ДПМНЕ вечерва соопшти дека ги осудува „негаторските и шовинистички изјави на Ангел Џамбаски кон постоењето на Македонија“, кои бугарскиот европратеник и заменик-претседател на десничарската ВМРО-БНД
Македонија

ВИДЕО: Џамбаски ја нарече Македонија бугарска, МНР протестира во Софија

А1он
Министерството за надворешни работи (МНР) денеска преку Амбасадата на Северна Македонија во Бугарија до бугарското Министерството за надворешни работи упати протестна нота во врска со