Џамбаски: Во Скопје длабоко се лажат ако мислат дека е завршен мечот со Софија

Од:

Европратеникот Ангел Џамбаски жестокот реагираше на изјавата на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи дека преговорите со Бугарија завршиле 3:1 во корист на Скопје.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека срамното предавство направено од Народното Собрание во Софија со кое се смени бугарската позиција и се прифати францускиот предлог било прифатено како победа на македонизмот.

„ Тука нè доведоа безрбетниците патетични национални предавници и нихилисти кои во име на служење на своите странски господари го предадоа бугарскиот интерес. Ја предадоа бугарската историја, бугарската меморија, ја предадоа, ако сакате, можноста за вистинско пријателство и добрососедство, бидејќи тоа беше по промена на бугарската позиција и отстранувањето на ветовото кога во Северна Македонија изгоре бугарскиот културен центар Иван Михаилов во Битола.

И не само тоа, клубот бил претресен од властите, со цел да се заплаши секој што решил гордо да се декларира како Бугарин. Срамот ќе надвладее над предавниците. Наша задача е да продолжиме да се бориме и да се залагаме за вистината. И тоа е – еден жител живее од Охрид до Црно Море. Народ со заедничка историја, заеднички јазик и заедничка иднина. Ако во Скопје мислат дека „натпреварот“ е завршен – длабоко се лажат“, напиша европратеникот Џамбаски.

Би можело да ве интересира

Дипломатски синдикат: Трендот на елементарна јазична неписменост во кабинетот на Османи е во подем

Орце Костов

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов

Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Ана Ололовска