evropski parlament

Свет

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он
Европскиот парламент даде зелено светло за новата верзија на претпристапниот инструмент за финансирање, чија цел е да им помогне на седум земји подобро да се
Регион

Бугарија и Романија ги исполнуваат условите за прием во шенген зоната

А1он
Европскиот парламент усвои извештај со кој се препорачува прием на Бугарија и Романија во шенген зоната, бидејќи ги исполниле условите. „За“ приемот гласаа 505 гласа
Регион

Бугарскиот европратеник Ќучук избран за прв човек на европските либерали

А1он
Европратеникот Илхан Ќучук и постојан известувач на ЕП за Северна Македонија, е избран за претседател на партијата АЛДЕ на европските либерали. Ова се случи на
Свет

Европскиот парламент пак заседава во Стразбур, за првпат откако почна пандемијата

А1он
Европскиот парламент ја отвори својата прва пленарна седница во Стразбур од почетокот на пандемијата Ковид-19, по повеќе од 15 месеци, иако со помалку европарламентарци, но
Економија

ЕУ постигна договор за даночна транспарентност за мултинационалните компании

А1он
Европската комисија и Парламентот постигнаа договор за правилата што ќе ги принудат големите мултинационални компании да откријат колку заработуваат и колку данок плаќаат во ЕУ,
Свет

Европскиот парламент го изгласа трговски договор помеѓу ЕУ и Велика Британија

А1он
Со 660 гласови „за“, пет „против“ и 32 воздржани европратениците вчера го изгласаа трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европска Унија по Брегзит, со што
Македонија

Група европратеници го осудуваат предизборниот спот на Џамбаски во кој се вели дека Македонија е бугарска

А1он
„Изразуваме длабока загриженост во врска со видеото на европратеникот, во кое се изразуваат територијални претензии кон Северна Македонија од страна на партија во бугарската Влада
Македонија

Димитров: Жалам што не помина амандманот за бугарската реторика, но посветени сме да продолжиме со билатералните напори

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Северна Македонија, но изрази жалење што не помина амандманот на Зелените и
Македонија

Европскиот парламент го усвои Извештајот за Македонија, не помина амандманот со кој требаше да се осуди Бугарија

А1он
Со 558 гласови за, 70 против и 59 воздржани Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата на известувачот за Северна Македонија, Илхан Ќучук. Извештајот ги поздравува напорите
Македонија

Јотова: Амандманот на резолуцијата за Северна Македонија е недозволив

А1он
Европратениците подготвуваат недозволив амандман во резолуцијата за Република Северна Македонија, а тој е насочен против Бугарија. Невидено е дека таков документ содржи и укор кон