evropski parlament

Регион

Сасоли: Одам во Албанија за да ја потврдам силната поддршка за започнување разговори за пристап со Албанија и Северна Македонија

А1он
Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли на 3-ти и 4-ти овој месец ќе престојува во Албанија. Пред неговата посета, тој изјавил дека доаѓа во Албанија
Македонија

Ќучук и Шидер: Сите политички лидери да се залагаат за прогресивни политики, а не да се навраќаат кон минатото

А1он
Европскиот парламент е голем поддржувач на проширувањето и за што поскоро одредување датум за преговори на Северна Македонија. Најважно е земјава да продолжи со реформите
Магазин

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

А1он
Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените. Европскиот парламент
Свет

Избрани 11 потпретседатели на Европскиот парламент

А1он
Европратениците избраа 11 од 14 потпретседатели на Европскиот парламент. За да бидат избрани за потпретседатели, кандидатите мора да добијат најмалку 331 гласови (апсолутно мнозинство од
Свет

Избори за ЕП: Гласање во Латвија, Малта и во Словачка

А1он
Жителите на Латвија, Малта и Словачка денеска почнаа да гласаат на изборите за Европскиот парламент, приклучувајќи се на гласачите од Велика Британија, Холандија, Ирска и
Свет

Британците ќе учествуваат на изборите за Европскиот парламент

А1он
Велика Британија ќе мора да учествува на изборите за Европскиот парламент од 23 до 26 мај, бидејќи нема доволно време дотогаш Парламентот да го ратификува
Регион

Даниелсон во Тирана: Одлуката на опозицијата ја поткопува интеграцијата, неопходен е конструктивен дијалог

А1он
Генералниот директор на Европската комисија за соседска политика и преговори за проширување, Кристијан Даниелсон, кој престојува во Тирана, одлуката на опозицијата да се откаже од
Македонија

ЕП: Да се отворат пристапните преговори со Македонија и Албанија

А1он
Пратениците на Надворешно – политичкиот одбор на Европскиот парламент (АФЕТ) ги повикаа земјите членки на Европската Унија оваа година да ги започнат пристапните преговори со
Македонија

Келам: Сега е време да се фокусирате на реформските цели и националното единство

А1он
Остануваат неколку месеци до јуни кога Европскиот совет треба да донесе одлука за почеток на пристапните преговори. Овој период земјата треба да се фокусира на