evropski parlament

Свет

Властите во некои земји-членки на ЕУ се обидуваат да ги замолчат медиумите, предупреди Европскиот парламент

А1он
Европскиот парламентот е длабоко загрижен за состојбата со слободата на медиумите во ЕУ и ги осудува насилството, малтретирањето и притисокот со кои се соочуваат новинарите.
Свет

Европскиот парламент побара санкции против Турција поради тензиите со Грција и Кипар

А1он
Европскиот парламент (ЕП) денеска го повика Европскиот совет (ЕС) да воведе санкции кон Турција, се наведува во соопштението по повод усвоената резолуција со 631 глас
Свет

ЕП: Координативниот совет е привремен претставник на народот во Белорусија

А1он
Европскиот Парламент денеска усвои резолуција за Белорусија, во која се наведува дека таканаречениот опозициски Координативен совет е „привремен претставник на народот“ во таа земја. Резолуциите
Свет

Лукашенко прогласен за персона нон грата од партии од Европскиот парламент

А1он
Водечките политички партии во Европскиот парламент во заедничка изјава го прогласија претседателот на Белорусија Александар Лукашенко за непожелен, персона нон грата. Тие повикаа да се
Свет

Европскиот парламент усвои Резолуција против расизмот и остро го осуди убиството на Флојд

А1он
Европскиот парламент усвои резолуција „Животите на црнците се важни“ како одговор на протестите за расна правда што се проширија низ цела Европа по убиството во
Свет

ЕП бара итен фонд за помош на медиумите по кризата со Ковид-19

А1он
Одборот за култура и образование на Европскиот парламент ја истакна потребата да се поддржат медиумите за да ги надминат последиците од кризата со Ковид-19. Претставници
Свет

Европскиот парламент предложи важен план за борба против коронавирусот

А1он
Европскиот парламент предложи нов план за помош на болниците во Европа во борбата против коронавирусот. Претседателот на ЕП, Давид Сасоли изјави денеска дека сите европски