evropratenici

Македонија

Европратеници бараат провокативното однесување на Бугарија кон Македонија да се внесе во извештајот за земјава

А1он
Европскиот парламент (ЕП) утре и задутре треба да гласа за годишниот извештај за Република Северна Македонија, кон кој групите на Зелените и Социјалистите во ЕП
Македонија

Дваесет европратеници ја повикуваат ЕУ да започне преговори со Северна Македонија

А1он
Во изјава потпишана од дваесет европратеници се повикува Бугарија да ја одобри преговарачката рамка на ЕУ за Северна Македонија и да се овозможи прогрес и
Македонија

Ќучук и Шидер: Сите политички лидери да се залагаат за прогресивни политики, а не да се навраќаат кон минатото

А1он
Европскиот парламент е голем поддржувач на проширувањето и за што поскоро одредување датум за преговори на Северна Македонија. Најважно е земјава да продолжи со реформите
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски се сретна со европратениците: Заложбите за евроинтеграција на владата се само декларативни

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на Извршниот Комитет, Драган Данев оствари средба со европратениците Иво Вајгл, Едуард
Македонија

Вајгл и Кукан ги поддржуваат активностите за подобрување на соработката на парламентарното мнозинство и опозицијата

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери денес оствари протоколарна средба со пратениците на Европскиот парламент, г. Иво Вајгл и г. Едуард Кукан,
Македонија

Европратениците Вајгл, Флекенштајн и Кукан во Скопје на Косап

А1он
Во Собранието на Република Македонија утре ќе се одржи 13. Конференција на Парламентарните комисии за европски прашања/интеграции на државите опфатени во процесот за стабилизација и