parlament

Свет

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он
Во цела Европа радикалната десница станува се посилна, а колку навистина е силно нејзиното влијание ќе покажат изборите за Европскиот парламент. Во Франција, екстремно десничарската
Регион

(ВИДЕО) Албански пратеник активираше димни бомби, говорницата беше блокирана со столчиња

А1он
Во четвртокот во албанскиот парламент имаше инцидент кога пратеник на Демократската партија активираше неколку димни бомби. Салата се наполни со чад, а претседавачот Линдита Никола
Македонија

Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР бара информации за системите „Пегасус“ и „Предатор“

А1он
Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за безбедност и Агенцијата за разузнавање на денешната седница го прифати предлогот на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот
Македонија

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов
Обид за физичка пресметка, како плукање и туркање пред собраниската говорница ја одбележаа утринската седница во Народното собрание во Бугарија во кое се скараа пратениците
Свет

Шведската премиерка го призна поразот, десницата има мнозинство во парламентот

А1он
Водачот на актуелните шведски социјалдемократи го призна поразот на изборите во земјата предавајќи му победа на лабавиот блок на десничарски партии предводени од екстремно десничарските
Македонија

Џафери според Деловникот имал право да ги заклучи пратениците објаснуваат од Парламентот

А1он
Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување на битни закони за граѓаните, и овој
Македонија

Друштвото „Илинден“ од Tирана го поздрави говорот на Стерјовски на македонски јазик во албанскиот парламент

А1он
Македонско друштво „Илинден“ – Tирана и огранокот за Голо Брдо го поздравија говорот на македонски јазик на пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција, Васил
Регион

Конститутивната седница на новото косовско Собрание закажана за идниот понеделник

А1он
Претседателката на актуелното Собрание на Косово и вршителка на должноста претседател на државата, Вјоса Османи ја закажа за идниот понеделник, 22 март, конститутивната седница на
Регион

ВИДЕО: Лапсус ѝ донесе популарност на црногорска пратеничка

А1он
Пратеничката и претседателка на Социјалдемократската партија на Црна Гора, Драгиња Вуксановиќ Станковиќ денеска во своето обраќање во парламентот имаше таканаречен „фројдовски лапсус“, кој брзо стана