parlament

Македонија

Друштвото „Илинден“ од Tирана го поздрави говорот на Стерјовски на македонски јазик во албанскиот парламент

А1он
Македонско друштво „Илинден“ – Tирана и огранокот за Голо Брдо го поздравија говорот на македонски јазик на пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција, Васил
Регион

Конститутивната седница на новото косовско Собрание закажана за идниот понеделник

А1он
Претседателката на актуелното Собрание на Косово и вршителка на должноста претседател на државата, Вјоса Османи ја закажа за идниот понеделник, 22 март, конститутивната седница на
Регион

ВИДЕО: Лапсус ѝ донесе популарност на црногорска пратеничка

А1он
Пратеничката и претседателка на Социјалдемократската партија на Црна Гора, Драгиња Вуксановиќ Станковиќ денеска во своето обраќање во парламентот имаше таканаречен „фројдовски лапсус“, кој брзо стана
Регион

ВИДЕО: Инцидент во косовскиот Парламент, пратениците на работ на тепачка

А1он
Пред крајот на денешната седница на Парламентот на Косово, за време на расправата по интерпелацијата на Владата, неколкумина пратеници влегоа во вербална пресметка, по која
Регион

Пратеникот во албанскиот Парламент Стерјовски побара Македонците да бидат вклучени во програмата за регионален развој

А1он
Единствениот пратеник во албанскиот Парламент од редовите на партијата на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стрејовски, на денешната пленарна собраниска
Македонија

Митрески: Пратениците на СДСМ донесоа храбри, историски одлуки во интерес на државата

А1он
“На 12 април оваа година не очекуваат предвремени парламентарни избори. Граѓаните повторно ќе имаат можност да одлучат кому ќе му ја дадат довербата за наредниот
Македонија

Собранието демантира дека од стенограмите на излагањето на Силјановска бил избришан зборот „рекет“

А1он
Републичкото Собрание денеска ги демантираше тврдењата на професорката Гордана Силјановска Давкова, која обвини дека за време на јавната расправа на тема „Јавното обвинителство како ефикасен
Македонија

Ќучук и Шидер: Сите политички лидери да се залагаат за прогресивни политики, а не да се навраќаат кон минатото

А1он
Европскиот парламент е голем поддржувач на проширувањето и за што поскоро одредување датум за преговори на Северна Македонија. Најважно е земјава да продолжи со реформите