vjosa osmani

Регион

Османи: Во Србија е убиен Борис Тадиќ

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на седницата на Советот на безбедност на Обединети Нации, изјави дека во Србија е убиен некогашниот претседател Борис Тадиќ. На
Регион

Косовската претседателка од утре во официјална посета на Германија

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи утре ќе отпатува во официјална посета на Германија, каде што ќе се сретне со германскиот претседател, Франк-Валтер Штајнмајер, јави дописникот
Регион

Претседателката на косовската Централна изборна комисија одби да се повлече, па Османи ја разреши

А1он
Косовската претседателка Вјоса Османи попладнево ја разреши претседателката на Централната изборна комисија на Косово (ЦИК), Ваљдете Дака, откако порано денеска беше објавено дека побарала оставка
Регион

Признајте го Косово, побара претседателката Османи од грчкиот министер Дендијас

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на денешната средба со шефот на грчката дипломатија, Никос Дендијас, кој престојуваше во официјална посета на Приштина, побара официјална Атина
Регион

Лајчак и Палмер заедно се сретнаа со косовската претседателка Османи

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за
Македонија

Косовскиот амбасадор во земјава не го прифаќа разрешувањето од претседателката Османи

А1он
Амбасадорот на Косово во земјава, Ѓерѓ Дедај, одбива да ја испочитува одлуката за разрешување, и покрај указот од косовската претседателка Вјоса Османи. Дедај на Фејсбук
Регион

Османи: Немаме вакцини и ни умираат луѓе, не можеме сега да разговараме со Србија

А1он
Претседателката на Косово, Вјоса Османи, вели дека дијалогот со Србија не може да биде приоритет во ситуација кога луѓето во нејзината држава „умираат во недостиг
Регион

Вјоса Османи официјално ја презеде должноста претседател на Косово

А1он
Новата претседателка на Косово, Вјоса Османи денеска официјално ја презеде должноста од досегашниот вршител на должноста на таа функција, претседателот на косовското Собрание, Глаук Коњуфца.
Регион

Косово: Политички пазарења околу изборот на новата претседателка Османи

А1он
Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) нема да го поддржи предлогот на владејачкото Движење Самоопределување (ВВ) за избор на Вјоса Османи за нова претседателка на
Регион

До крајот на јануари ќе се надмине политичкиот ќор-сокак во Косово, вели в.д. претседателката Османи

А1он
Вршителката на должноста претседател на Косово, Вјоса Османи, која е во официјална посета на Албанија, изјави дека се надева оти до крајот на јануари ќе