parlament

Регион

Вонредни парламентарни избори во Косово

А1он
Вонредните парламентрни избори во Косово започнаа утрово во седум часот, кога, според извештаите на акредитираните набљудувачи и на медиумите, без забележителни доцнења се отворија гласачките
Свет

Австрискиот парламент го отфрли трговскиот договор на ЕУ со Јужна Америка

А1он
Австрија е првата држава што го отфрли договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и четири земји од Јужна Америка – Бразил, Уругвај, Парагвај и Аргентина
Македонија

Грчкиот Парламент даде зелено светло за Договорите за новите гранични премини кон нашата земја

А1он
Со гласовите од СИРИЗА, Река и Демократска алијанса, грчкиот Парламент ги изгласа нацрт законите од Министерството за надворешни работи на Грција за Договорите за отворање
Свет

Притворените каталонски лидери ќе присуствуваат на конститутивната седница на парламентот

А1он
Шпанскиот Врховен суд им одобри на петмината каталонски сепаратистички лидери да го напуштат затворот за да положат заклетва во Парламентот следната недела, но пратеничкото место
Регион

Албанскиот Парламент избра нов потпретседател и претседатели на комисии

А1он
По пополнувањето на повеќе од половината пратенички места од кои се откажаа пратениците од обединетата опозиција, а на нивни места дојдоа нивни сопартијци кои се
Свет

Врховниот суд нe ја забрани словачката ултраденичарска партија

А1он
Словачкиот Врховен суд денеска го отфрли предлогот да се забрани ултрадесничарската „Народна партија-наша Словачка“ истакнувајќи дека не се пронајдени доволно докази дека партијата претставува закана