(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Од:

Обид за физичка пресметка, како плукање и туркање пред собраниската говорница ја одбележаа утринската седница во Народното собрание во Бугарија во кое се скараа пратениците на националистичката партија Преродба со ПП-ДБ (Продолжуваме со промените-Демократска Бугарија) на Кирил Петков.

По говорот на Јавор Божанков од ПП-ДБ почна турканицата меѓу пратениците, а тензијата се зголеми кога почнаа дел од нив да се плукаат и туркаат.

Еден од пратениците заврши со крвав образ, а на друг му беа скршени очилата во инцидентот.

Средбата мораше привремено да биде прекината, а микрофоните беа исклучени во парламентот бидејќи претседателот Росен Желјазков прогласи пауза.Се разменија навредливи и непристојни реплики, се дистрибуираа видеа како плукаат пратеници од Преродба.

Тензија предизвика говорот на Искра Михајлова од Преродба:
– Денеска преговараат со оние што ги нарекуваат мафија. Дами и господа, немате морално право да бидете овде во салата. Вашите договори се срамна страница во бугарската историја и наскоро ќе ги видите личните последици од ова предавство.

Јавор Божанков од Продолжуват промените им врати со контрареплика:
– Зборуваа за вакцини, излегоа вакцинирани. Костадинов и Цончо зборуваа за меки зглобови, двајцата најмногу се сомневаат во нас во овој поглед, за еврото, а сега не сметаа за национални предавници. Според логиката што сега ја видовме, националните предавници се токму тие.

На овие забелешки пратениците излегоа на говорницата и почнаа да туркаат.

Манол Пејков од ПП-ДБ објасни дека морал да скокне да го одбрани Јавор Божанков бидејчи бил сам, а тие глутница, а бил наречен од пратениците на Преродба „валкана гнида“ и бил клоцан по нозете.

фото: bnt.bg

Би можело да ве интересира

Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско одморалиште

(ВИДЕО) Во Аргентина: Се степаа хулигани и полицијата, се спасуваа деца од стадион

(ВИДЕО) Босанка со пендрек во кафеана го нападна сопругот и неговата љубовница

Горан Наумовски

Се истепаa двајца скопјани, па заедно завршија во болница

Горан Наумовски

Олимписки шампион заврши крвав поради љубовен триаголник

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски