reket

Македонија

Боки 13 и Катица Јанева утре ќе бидат спроведени од затвор, повторно ќе се бранат заедно

Кристијан Ландов
Катица Јанева и Бојан Јовановски-Боки 13, но и Зоран Милески-Кичеец, Владата, распаднатото Специјално јавно обвинителство и Републичкото јавно обвинителство, утре ќе треба да се бранат
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со таткото на Боки 13: Каде заврши торбата „Луј Витон“, загрозен ли е животот на неговиот син

Кристијан Ландов
Миле Јовановски се гордее со неговиот син Бојан познат како Боки 13. Во интервју за „А1он“ тој обвинува дека се спремала ликвидација на неговиот син.
Македонија

Катица Јанева дома ја дочекала Новата година

Кристијан Ландов
Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева празниците ги минува дома со своето семејство, дознава „А1он“. Според наши информации, таа затворот „Идризово“ каде ја одлежува казната
Видео Македонија

(ВИДЕО) Таткото на Боки 13 прозборе за „Рекет“, торбата „Луј Витон“, седенките во кафеана со Русковска и Јанева

Кристијан Ландов
По година и половина од пресудата за „Рекет“, Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски-Боки 13 во интервју за „А1он“ првпат зборуваше за торбата „Луј Витон“,
Македонија

Кој ја зборува вистината: „А1он“ му понуди полиграф, Боки 13 прифати да одговара во живо – државата на потег да одобри

Бојан Јовановски-Боки 13 прифати видео-интервју со полиграфско тестирање за да докаже дека ја зборува вистината за случајот „Рекет“ и останатите обвинувања кои ги упати кон
Македонија

Боки 13 со бројни обвинувања до Заев: Еве прилика да видиме кој е педер, а кој маж

А1он
Бојан Јовановски во кратко време преку неговиот адвокатски тим објавува второ отворено писмо, овој пат е адресирано до Зоран Заев. Во продолжение интегрално писмото на
Македонија

Боки 13 стана опасен за околината, Управа за санкции не дозволи интервју за „А1он“ од безбедносни причини

Кристијан Ландов
Бојан Јовановски-Боки 13 прифаќа, но Управата за извршување санкции не дозволува тој да даде интервју со сите детали за случајот „Рекет“ и за обвинувањата кои
Македонија

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов
Пресудата за „Рекет“ ќе заврши на вонредно преиспитување во Врховниот суд. Ова за „А1он“ го потврди Ирена Фрчкоска, адвокат на Катица Јанева. Таа вели дека
Македонија

Апелација ги потврди казните на Катица Јанева и Бојан Јовановски

А1он
Апелационен суд Скопје како неосновани ги одби жалбите на обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева за случајот „Рекет“ и ја потврди првостепената пресуда. -Апелациониот суд
Македонија

Вишиот јавен обвинител Бектеши побара повисоки казни за случајот „Рекет”

А1он
Изречените казни се благи и нема да бидат исполнети целите на казнување. Судот ги преценил олеснителните околности и недоволно ги земал во предвид отежнителните околности.