amnestija

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Законот за амнестија

Александар Тодески
ВМРО-ДПМНЕ се подготвува да го блокира законот за амнестија, за кој Собранието веќе најави дека е пристигнат кај спикерот Талат Џафери, потврдуваат за А1он од
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го напуштат собранието ако се стави европско знаменце на амнестијата

Орце Костов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска остави средба со пратеничката група во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. На средбата се разговараше за актуелната политичка
Македонија

Министерство за правда: Законот за амнестија нема да се носи со европско знаменце

А1он
Министерството за правда ги нарече неосновани тврдењата на претстедалот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека Законот за амнестија ќе се носи во скратена процедура
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Со сите демократски и парламентарни методи ќе го спречиме донесувањето на законот за амнестија

А1он
Оваа власт на Ковачевски е во очај. Затоа во рок од 6 години подготвуваат нова амнестија со која треба на слобода, а со тоа и
Македонија

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собрание , потполно ослободување за казна затвор до 6 месеци, нема амнестија за тешки кривични дела

А1он
Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде зелено светло на денешната седница
Uncategorized

Влада: Потребно е дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија со надлежните институции

А1он
Владата денеска на седница констатирала дека постои потреба од дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија, предложен од Министерството за правда, со надлежните институции. –
Македонија

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е опфатена во новите измени на Кривичниот законик, кои за делото „Злоупотреба на службената положба и овластување“, за
Македонија

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов
Министерството за правда го подготви предлог Законот за амнестија со кој се овозможува ослободување и намалување на затворски казни за лесни кривични дела и се
Македонија

Со Мицкоски никогаш не сме зборувале за амнестија на осудените за „27 април“, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски никогаш не разговарал за амнестија на осудените за случувањата од 27 април 2017 година.