amnestija

Uncategorized

Влада: Потребно е дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија со надлежните институции

А1он
Владата денеска на седница констатирала дека постои потреба од дополнително усогласување на Предлог законот за амнестија, предложен од Министерството за правда, со надлежните институции. –
Македонија

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е опфатена во новите измени на Кривичниот законик, кои за делото „Злоупотреба на службената положба и овластување“, за
Македонија

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов
Министерството за правда го подготви предлог Законот за амнестија со кој се овозможува ослободување и намалување на затворски казни за лесни кривични дела и се
Македонија

Со Мицкоски никогаш не сме зборувале за амнестија на осудените за „27 април“, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев вели дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски никогаш не разговарал за амнестија на осудените за случувањата од 27 април 2017 година.
Македонија

Преку непостоечки член, Иванов помилувал 56 лица, одлучија пратениците

Васко Маглешов
Собраниската законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува на членот 11 од Законот
Регион

Амнестијата на албански затвореници во рацете на новите опозициски пратеници

Виктор Јованов
Албанското владејачко мнозинство ќе побара помош од новите опозициски пратеници за усвојување во Парламентот на Законот за амнестија на затворениците, соопшти министерката за правда на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Калајџиев: Ќе паднат предметите на СЈО во Стразбур, ако не ги потврдиме помилувањата како незаконски

А1он
На дискусија во МАНУ наречена „Реформи во Јавното обвинителство“, на која присуствуваа академик Владо Камбовски, професорите-кривичари, Гордан Калајџиев и Гордана Лажетиќ, вишиот јавен обвинител, Тодор
Македонија

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

А1он
Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017