amnestija

Македонија

Преку непостоечки член, Иванов помилувал 56 лица, одлучија пратениците

Васко Маглешов
Собраниската законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува на членот 11 од Законот
Регион

Амнестијата на албански затвореници во рацете на новите опозициски пратеници

Виктор Јованов
Албанското владејачко мнозинство ќе побара помош од новите опозициски пратеници за усвојување во Парламентот на Законот за амнестија на затворениците, соопшти министерката за правда на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Калајџиев: Ќе паднат предметите на СЈО во Стразбур, ако не ги потврдиме помилувањата како незаконски

А1он
На дискусија во МАНУ наречена „Реформи во Јавното обвинителство“, на која присуствуваа академик Владо Камбовски, професорите-кривичари, Гордан Калајџиев и Гордана Лажетиќ, вишиот јавен обвинител, Тодор
Македонија

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

А1он
Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017
Македонија

Таравари: Додека славите Нова година изгласаа амнестија и ослободија обвинети функционери

А1он
Градоначалникот на Гостивар и поранешен министер за здравство, Арбен Таравари на својот Фејсбук профил упати критики до Владата на РМ за амнестијата за 27 април
Македонија

Илиевски, Дамовски и Јовановски амнестирани за 27 април

А1он
Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 Скопје по издадено позитивно мислење од страна на јавното обвинителтво одлучи да ги помилува организаторите на Иницијативата „За
Македонија

Изгласани измените на Кривичниот законик – се наѕира слободата на дел од обвинетите

А1он
Со 63 гласа „за“, 1 „воздржан“ и без дискусија, пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Кривичниот законик. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и претходно најавија дека
Македонија

Иванов: Која е разликата помеѓу моето помилување и вашата амнестија?

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги праша пратениците на парламентарното мнозинство и премиерот која е разликата помеѓу помилувањето што тој го потпишал и ова