amnestija

Македонија

Николова: Референдум за амнестија ќе има, владата попушти пред протестите, допрва не’ чека битка

А1он
По три дена протести пред Собрание на Граѓанската иницијатива за законот за амнестија и по штрајкот со глад на затворениците во македонските затвори, владата попушти
Македонија

Граѓани ја блокираат Владата, нема кој да им ја потпише иницијативата за референдумот за амнестија

А1он
Повеќе од еден час, граѓани и роднини на осуденици ја блокираат улицата пред Влада, тие бараат владата да им одобри распишување референдум за да се
Македонија

ВИДЕО: Роднини на осуденици и граѓани тргнаа кон Влада да бараат референдум за амнестија

А1он
Откако на пладне се собраа пред Собрание, роднините на осудениците и граѓаните од Иницијативата за Закон за амнестија, тргнаа кон Влада, каде чекаат да ги
Македонија

(ВИДЕО) Николова: Ако за 24 часа Владата не дозволи референдум за амнестија – камиони и трактори ќе ги блокираат улиците

А1он
Ако за 24 часа, владата не овозможи собирање 10 илјади потписи за да се поднесе предлог закон за амнестија, роднини на осуденици и граѓани со
Македонија

(ВИДЕО) Николова: Ако Владата не дозволи референдум за амнестија, ќе ги блокираме сите улици

А1он
Граѓанската иницијатива која бара да се донесе закон за амнестија на осудениците, денеска протестираше пред Собранието на РМ. На протест се собраа за позитивен одговор
Македонија

(ВИДЕО) Мајка на осуденик: Превезе семејство бегалци, осуден е за трговија со човечки органи

А1он
Да одговорат надлежните за луѓево што лежат во затвор, ни криви ни должни, бараат мајки на осуденици, кои денеска дојдоа на протестот пред Собранието за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Георгиев: Зошто синот на Трајко Вељаноски не одговараше за кокаинот

А1он
Граѓанската иницијатива која иницира да се донесе закон за амнестија на осудениците, протестира пред Собранието. – Има луѓе што лежат без никаков доказ, тоа што
Македонија

Кој гласал „за“, а кој „против“ амнестијата?

А1он
Од листингот на гласањето на пратениците за амнестија на хашките случаи може да се забележи дека Гордана Јанкулоска не гласала, додека Зоран Ставрески не бил