sud

Македонија

Еден месец има Мухамед Зекири да се опорави психички и да почне неговото судење

Денеска повторно беше одложено судењето за екс генералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, поради дестабилизација на психичката состојба на обвинетиот. Сепак судот, иако по барање
Македонија

30 дена притвор добија двајцата вмешани во киднапирањето на внукот на Љубе Бошкоски

Анита Петровска Рајковиќ
Судот донесе одлука да го прифати барањето на обвинитлството и на двјацата уапсени за вмешаност во киднапирањето на внукот на Љубе Бошкоски им додели 30
Македонија

Не е добар психички – одложено судењето на Мухамед Зеќири

А1он
Повторно одложено судењето за екс генералниот секретар на Владата Мухамед Зеќири. Кривичниот суд преку соопштение нагласи дека рочиштата ќе се одложат поради, како што велат,
Македонија

Поради недостиг од судии, третина од кривичните предмети во Прилеп пред застарување

А1он
Алармантна е ситуацијата во прилепското судство поради недостиг од судии. Работат шест судии, а наскоро ќе останат четворица судии. Иако има делегиран судија од Ресен,
Македонија

Пресуда: 300 евра казна и 3 години забрана за влез за уапсените бугарски државјани

Анита Петровска Рајковиќ
Заврши процесот во судот во Крива Паланка за уапсените бугарски државјани кои беа приведени по инцидентот на граничниот премин Деве Баир. Тројцата уапсени бугарски државјани
Македонија

ЕУ бара од нашите судови да одземаат се што се украло, а не само мобилни и автомобили

Орце Костов
Конфискацијата на криминалните средства треба да стане стратешки приоритет во борба против организираниот криминал, тероризмот и корупцијата на високо ниво во земјата, стои во дел
Свет

Директор на хуманитарна организација осуден на 12 години поради помагање на Хамас

А1он
Израелски суд денеска го осуди директорот на голема меѓународна добротворна организација за Појасот Газа на 12 години затвор поради насочување на милиони долари помош за
Свет

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он
Судот во Виена ја укина пресудата на поранешниот австриски виц еканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе во случајот за корупција. Штрахе беше осуден на 15-месечна условна казна минатата
Свет

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

А1он
Суд во Тексас му изрече казна во висина од 45 милиони долари на Алекс Џоунс, основач на веб-сајтот „Инфоварс“. Парите се оштета за родителите на
Македонија

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он
Судското рочиште меѓу грчката компанија „Интракат“ и градежната компанија „Бетон“-Штип за неисплатени побарувања во износ од два милиони евра за изградба на новата Клиничка болница