sud

Македонија

Кривичен го препрати предметот против Мерко во струшкиот суд: Не биле надлежни тие, туку судот во чие подрачје се извршило делото

Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје се прогласило за ненадлежно за предметот против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко и го
Македонија

Таткото на Вања бара да биде пуштен од притвор – Фетаи е против, Апелација одлучува

Таткото на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, се наоѓа во притвор во затворот во Шутка од денот на неговото апсење. Осомничен е дека
Економија

Отворена стечајна постапка за поранешно Фени: На работниците им должи 2,18 милиони евра за плати

Орце Костов
Во основниот суд Кавадарци отворена е стечајна постапка за „Еуроникел индустри“ или поранешно Фени Индустри, а за стечаен управник е назначен Ацо Петров од Скопје.
Македонија

Нино Васев не смее да оди на работа во Онкологија – судот ги прифати мерките од обвинителство

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог за определување мерки за претпазливост на Основното јавно обвинителство – Скопје против две
Македонија

Ѓорѓе Давид не ја напуштил Македонија: Утрово се јавил во кумановскиот суд поради мерката за претпазливост

Ѓорѓе Давид ја нема напуштено Македонија и утрово се јавил во Судот како мерка која му е определена од кумановското обвинителство, велат од таму. „Основното
Македонија

Судски совет утре ќе одлучува да за враќање на Шабани во Кривичен суд до завршување на „Талир“ и „Титаник“

А1он
Судскиот Совет утре на итна седница ќе расправа за времено упатување во Основен кривичен суд Скопје на судијата Осман Шабани, кој неодамна беше избран за
Македонија

Судовите се независни во постапувањето, велат од Судскиот совет откако тепачите во М-НАВ не добија притвор

Александар Тодески
Судиите се независни во постапувањето и одлучувањето, велат од Судскиот совет за случајот М-НАВ. „Во врска со последните реакции на јавноста за случајот М-НАВ Судскиот
Македонија

Обвинителството бара притвор за осомничените за нападот во М-НАВ: Им се заканува затвор од најмалку пет години

Александар Тодески
Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истрага против осум лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Загрозување на безбедноста
Македонија

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески
Ќе следува кривична пријава за возачот на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот велешанец,
Македонија

Приведен скопјанец осомничен дека го возел Палевски до Бугарија, а потоа и во Турција

Александар Тодески
Четириесет и шест годишен скопјанец е приведен и чека одлука за 48 часовен притвор под сомнение дека извршил кривично дело помагање, односно го возел Љупчо