sud

Македонија

Таткото на Вања повторно дава исказ пред обвинител

Александар Тодески
Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска повторно дава исказ пред обвинител, потврдуваат од Обвинителството. Судија на претходна постапка вчера му одреди 48 часовен притвор
Македонија

Таткото на Вања оди во притвор: Судот го прифати предлогот на обвинителството

Александар Ѓорчевски, татко на убиената 14 годишна Вања Ѓорчевска од Скопје од Кривичниот суд заминува во истражниот затвор Скопје, откако судот го прифати предлогот на
Македонија

Покрената истрага за Палевски за да може да биде распишана потерницата, судија одобрил и притвор

Обвинителството по итна постапка отворило истрага против Љупчо Палевски – Палчо за делата „грабнување“ и „убиство“, за по него да може да биде распишана меѓународната
Македонија

“Синџир” : 13 газди на македонски фирми одат во Шутка – одреден им е притвор

Судија во претходна постапка вчера, доцна вечерта, ги прифати барањата на Обвинителството во врска со осомничените во акцијата “Синџир”, потврдија за А1он од кривичниот суд.
Свет

Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

А1он
Меѓународниот кривичен суд во Хаг минатата недела беше жртва на сајбер напад, соопшти судот без да открие детали за големината на нападот и за каков
Регион

Откриен тунел под зградата на судот во Подгорица: Копан е со месеци, води до стан во близина

А1он
Под зградата на Вишиот суд во Подгорица откриен е тунел кој води до стан лоциран спроти зградата на судот. Министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ
Македонија

Заврши увидот во кумановскиот суд, вештачењата ќе ги покажат причините за настанување на пожарот

А1он
Обвинителство од Скопје го работи предметот за опожарувањето на подрумските простории на кумановскиот суд. Претпладнево почна увидот кој го спроведува обвинител од Скопје како и
Македонија

Судската администрација најави генерален штрајк од 1 септември

А1он
Со транспаренти со натписи „Европски плати за нас и за вас“, Независниот синдикат на државната администрација (НСДА) и Независен синдикат на судска служба, кој функционира
Македонија

Протест на судската служба пред зградата на штипскиот Основен суд

А1он
Судската администрација во Основниот суд во Штип излезе на едночасовен протест пред зградата на судот. Верица Тасева вели дека Здружението на судска администрација е незадоволно